Huta Częstochowa pod specjalną ochroną rządu. Wydobycie gazu ziemnego to coraz większe zyski. Ogromne pieniądze na elektromobilność. Zimowe ochłodzenie na rynku pracy. Unijni komisarze przyjechali do Gdańska. To najważniejsze tematy w mediach 7 lutego.
* Money.pl: - Minister aktywów państwowych przekazał projekt rozporządzenia ws. wpisania Huty Częstochowa na listę spółek strategicznych. Teraz dokument ma pilnie trafić bezpośrednio pod obrady rządu.
* Rp.pl: - Spółki notowane na warszawskiej giełdzie i zajmujące się wydobyciem gazu ziemnego powinny z tej działalności osiągać coraz wyższą rentowność. Za takim scenariuszem przemawia przede wszystkim rosnący od niemal roku kurs surowca. W lutym ubiegłego roku na holenderskim TTF-ie osiągnął on lokalne minimum na poziomie poniżej 30 euro za MWh. Dziś zbliża się do 55 euro.
*TVN24.pl: - Komisja Europejska przyznała blisko 60 milionów euro, czyli ponad 240 milionów złotych na projekty związane z rozwojem e-mobilności - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ładowarki do elektrycznych pojazdów.
* Rp.pl: - Ubiegły rok zakończył się największą od wybuchu pandemii liczbą ogłoszonych i przeprowadzonych zwolnień grupowych. Rok 2025 też będzie trudny Kilka dużych firm zaczęło go od zwolnień. Są wśród nich m.in. Poczta Polska, sieć hipermarketów Carrefour, jeden z największych polskich producentów mebli Black Red White, czołowy dostawca przemysłu lotniczego Collins Aerospace i znana firma kosmetyczna Oriflame. Zadeklarowane przez nie cięcia zatrudnienia mogą objąć łącznie prawie 9,6 tys. osób.
* „Puls Biznesu”: - Francuski operator centrów danych zdobył 3,3 mld euro, z tego 1 mld euro na inwestycje w Europie, w tym w Polsce. Właśnie przeprojektowuje kampus w podwarszawskich Jawczycach z myślą o nowej technologii, która zrewolucjonizuje rynek.
* TVN24.pl: - Dziś w Gdańsku unijni komisarze wezmą udział we wspólnym posiedzeniu razem z polskim rządem. Wizyta całego składu Komisji Europejskiej na czele z jej szefową Ursulą von der Leyen ma związek z prezydencją, którą Polska sprawuje w Radzie Unii Europejskiej od początku stycznia.
* Business Insider: - W czwartek GPW była jednym z najsilniejszych rynków akcji. Pod koniec sesji WIG20 zyskiwał 2,5 proc., podobne zwyżki notowano w Czechach, a jeszcze wyższe — sięgające 3,1 proc — na Węgrzech. Po tym, gdy wyciekły plany administracji Donalda Trumpa, na rynku pojawiły się spekulacje, czy inwestorzy zaczynają wyceniać pokój w Ukrainie.
* Gazeta.pl: - Sprick Cycle GmbH, niemiecki producent rowerów z siedzibą w Gütersloh, ogłosił upadłość. Wszystko z powodu trudności finansowych - 2024 roku spółka odnotowała stratę w wysokości 6 mln euro. Firma, zatrudniająca około 500 pracowników, posiadała dwa główne oddziały: w Niemczech, gdzie mieściły się działy logistyki, zarządzania i zakupów, oraz w Świebodzinie w Polsce, gdzie znajdował się zakład montażowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.