W spotkaniu poza przedstawicielami resortów gospodarki i środowiska udział wzięli: Janusz Włodarski – prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Jerzy Nawrocki - dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, Witold Drożdż - wiceprezes zarządu PGE EJ, Marek Jarosiński - dyrektor pionu ds. kartografii geologicznej PIG-PIB, Zbigniew Frankowski - kierownik Laboratorium Hydrogeologicznego i Geologiczno-Inżynierskiego PIG-PIB, Marcin Ciepliński - dyrektor ds. strategii i rozwoju PGE EJ Sp. z o.o., Marcin Orzeszyna - kierownik projektu PGE EJ oraz Anna Szymańska z departamentu geologii i koncesji geologicznych w Ministerstwie Środowiska.
Podczas spotkania pracownicy Instytutu przedstawili dwie prezentacje ukazujące w aspekcie geodynamiki, geotechniki i hydrogeologii zakres prac geologicznych koniecznych do zlokalizowania elektrowni jądrowych i stan zaawansowania tych prac w projektach zamawianych przez resort środowiska. Podczas dyskusji ustalono, że możliwe będzie wykorzystanie danych o naprężeniach skorupy ziemskiej - pochodzących z otworów poszukiwawczych gazu łupkowego - do analiz geodynamiki lokalizacji siłowni atomowych. Ponieważ dotychczas do analiz lokalizacyjnych wykorzystywane były zalecenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Janusz Włodarski, prezes PAA, zwrócił uwagę, że w Polsce przygotowywane jest nowe prawo atomowe oraz wytyczne dotyczące zakresu badań i kryteriów lokalizacji elektrowni, które będą wkrótce obowiązujące. Dlatego podczas realizacji bieżących projektów trzeba będzie korygować wcześniejsze założenia.
Wiceprezes zarządu PGE EJ wskazał na potrzebę modyfikacji listy alternatywnych lokalizacji elektrowni, które są przedmiotem opracowania projektu realizowanego przez PIG-PIB i konsorcjum, tak aby w największym stopniu uwzględniała plany inwestora - PGE EJ. To samo dotyczy potrzeby uzgodnienia harmonogramu realizacji tegoż projektu z inwestorem. Zarówno dyrektor Instytutu, jak i przedstawiciele rządu uznali, że takie uzgodnienia będą potrzebne, ale nie muszą być absolutne, gdyż głównym celem projektu rządowego jest nie tyle wspieranie inwestora, co jego kontrola. Oczywiście, nadrzędną zasadą ma być nie dublowanie drogich badań finansowanych przez inwestora z badaniami finansowanymi z pieniędzy publicznych.
Na koniec spotkania ustalono, że utrzymywane będą stałe kontakty robocze pomiędzy przedstawicielami PGE EJ a PIG-PIB - jako koordynatorem prac zamawianych przez Ministerstwo Środowiska - w celu uzgodnienia dalszych działań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.