Nadzorowana przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu kopalnia haloizytu w Duninie (powiat legnicki) jest jedyną w Polsce kopalnią tego minerału, eksploatującą największe na świecie złoże. Oprócz dunińskiej, istnieją tylko dwie kopalnie tego surowca: w USA i Nowej Zelandii - podał Wyższy Urząd Górniczy w swoich mediach społecznościowych.
Najczęstsze zastosowanie haloizytu to: uniwersalne sorbenty mineralne, geomaty izolacyjne, sorpcyjne biofiltry, sorbenty dla elektrowni, koagulanty do oczyszczania wody i ścieków, nanotechnologia (jako wypełniacze i nośniki substancji o szczególnym przeznaczeniu, a także w medycynie, chemii, kosmetyce i mikroelektronice), stabilizacja odpadów oraz komponenty pasz.
Jak informuje WUG, także na Dolnym Śląsku, w miejscowości Jegłowa, 12 km od Strzelina, wydobywany jest łupek kwarcytowy. To unikalna w skali światowej staropaleozoliczna formacja geologiczna - skała drobnokrystaliczna o teksturze warstwowej. Kopalnia Łupków Kwarcytowych Jegłowa eksploatuje jedyne tego typu złoże w Europie. Surowiec ten wykorzystywany jest do wyrobu materiałów ogniotrwałych.
Z kolei w województwie podkarpackim, w miejscowości Jawornik Ruski funkcjonuje jedyna w Polsce czynna odkrywkowa kopalnia diatomitu. Zakład ten nadzoruje Okręgowy Urząd Górniczy w Krośnie. Złoże zostało odkryte w 1975 r., a rok później opracowano projekt doświadczalnej eksploatacji. Kopalnia rozpoczęła działalność w 1977 r.
Minerał ten wykorzystywany jest do filtracji w przemyśle chemicznym i spożywczym, jako środek przeciwzbrylający w produkcji nawozów, a także w produkcji ściółki dla zwierząt domowych oraz materiałów budowlanych termoizolacyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.