To właśnie na Śląsku znajduje się największe skupisko zabytków przemysłowych w Polsce. Często ich nie zauważamy lub przechodzimy koło nich obojętnie, bo widzimy je codziennie i przyzwyczailiśmy się do takiego widoku. Warto jednak poznać je bliżej, tym bardziej, że niektóre z nich mogą zniknąć.
W grupie zabytków przemysłowych województwa śląskiego pierwsze skrzypce grają obiekty związane z górnictwem. To one właśnie stanowią najliczniejszą grupę, co widać na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którym zarządza Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Obejmuje on 36 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W tym gronie 14 zabytków jest związanych z branżą górniczą. Reprezentują zarówno górnictwo węgla kamiennego, jak i górnictwo rud i kruszców. Szlak ma spełniać przede wszystkim funkcję turystyczną, co powoduje, że nie wszystkie cenne zabytki przemysłowe mogły się na nim znaleźć.
Centrum handlowe Silesia City Center, Galeria Szyb Wilson czy Szyb Maciej to tylko niektóre przykłady rewitalizacji pogórniczych obiektów. W przypadku Silesii w skład nowoczesnego kompleksu weszły obiekty byłej kopalni Gottwald. Zabytkowa wieża szybu Jerzy jest symbolem centrum oraz elementem łączącym przeszłość z przyszłością.
W górnicze dziedzictwo wpisuje się nie tylko pokopalniana infrastruktura. Na liście zabytków województwa śląskiego swoje miejsce mają także osiedla robotnicze, które znajdują się w zasadzie w większości śląskich miast. Sztandarowymi przykładami kolonii robotniczych są katowickie osiedla Nikiszowiec i Giszowiec, które także znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.