Ważny apel Jarosława Klucznioka, wiceprezesa JSW w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE, protest głodowy w LW Bogdanka i spotkanie w resorcie przemysłu w sprawie przyszłości JSW Koks - to tylko niektóre wydarzenia 16 stycznia, o których pisał netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Zapraszamy do lektury.
* Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum. - Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego nakierowanego na konkurencyjność i ochronę europejskiego przemysłu, które sprzyjać będzie inwestorom i zachęcać do rozwijania nowych projektów z sektora surowców krytycznych oraz infrastruktury - argumentuje wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. rozwoju Jarosław Kluczniok.
* W czwartek, 16 stycznia, w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji w spółce JSW Koks. W rozmowach wzięli udział: minister przemysłu Marzena Czarnecka, przedstawiciele zarządów JSW i JSW Koks oraz przedstawiciele strony związkowej.
* Przewodniczący Związku Zawodowego Przeróbka w Lubelskim Węglu Bogdanka Jarosław Niemiec w czwartek rano rozpoczął głodówkę. W jego ocenie kopalni grozi podporządkowanie Enei i likwidacja. Spółka odpowiada, że taka forma protestu jest niezgodna z prawem.
* Paweł Rostkowski został odwołany ze składu rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W minionym roku Rostkowski przez kilka tygodni pełnił obowiązki prezesa JSW.
* Minister Klimatu i Środowiska odmówił wydania spółce PGE GiEK koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew - wynika z obwieszczenia, opublikowanego przez MKiŚ. PGE od lat nie była zainteresowana wydobyciem ze Złoczewa.
* W kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wypadkowi przy pracy uległ elektromonter. Do poparzenia łukiem elektrycznym doszło w okolicznościach, które nigdy nie powinny się zdarzyć - podał Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
* Wartość 50 największych firm górniczych spadła o 126 mld USD. 50 największych firm górniczych na świecie jest obecnie wartych 1,35 bln USD po stracie łącznie 126 mld USD w ciągu 2024 r. - informuje portal mining.com. Tym razem wśród najdroższych firm nie ma KGHM, w poprzednim rankingu zajęła 49 miejsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.