Kolejne bloki węglowe odchodzą do przeszłości. Wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Polacy nie chcą euro. Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę. Rusza polska prezydencja w Radzie UE. To najważniejsze tematy w mediach 2 stycznia.
* Rp.pl: - Dwa bloki węglowe elektrowni „Pątnów" należącej do ZE PAK o łącznej mocy 444 MW zostały wyłączone z eksploatacji 28 grudnia. W pracy pozostał jeszcze ostatni i jednocześnie największy blok nr 9. Wyłączenie bloków jest konsekwencją odchodzenia grupy ZE PAK od wydobycia i spalania węgla.
* Money.pl: - Ceny prądu dla gospodarstw domowych zostały znów zamrożone. Rachunki na razie nie powinny więc odbiegać od tych z 2024 roku. Jednak mechanizm pomocowy obowiązuje jedynie do września. Co nas czeka później? I czy na pewno prąd jest naszym największym problemem?
* Interia.pl: - Ursula von der Leyen przywitała polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, którą nasz kraj przejął po Węgrzech. "Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie Unii we wszystkich jego wymiarach" - napisała szefowa KE w sieci. Uroczystą inaugurację zaplanowano na 3 stycznia.
* Business Insider: - Choć w Unii Europejskiej rośnie liczba zwolenników waluty euro, w Polsce trend jest przeciwny. Za wprowadzeniem europejskiego pieniądza do obiegu jest niespełna 31 proc. Polaków - podaje „Rzeczpospolita".
*RP.pl: - Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.
* Gazeta.pl: - O prawdziwej gorączce złota zazwyczaj mówi się w kontekście Chin, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Choć nasz kraj nie jest w tej dziedzinie gigantem, niektóre z lokalnych rzek skrywają istne skarby. Są regiony, w których wciąż można znaleźć spore ilości tego drogocennego kruszcu, a nawet wziąć udział w specjalnych zawodach.
* Money.pl: - Ustawa budżetowa na rok 2025 przewiduje pięcioprocentową podwyżkę dla nauczycieli, która będzie wypłacana z wyrównaniem od początku roku. Zgodnie z przepisami, wypłaty muszą zostać zrealizowane maksymalnie w okresie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia ustawy. Senat zgłosił poprawki do ustawy, jednak żadna z nich nie dotyczy planowanych podwyżek dla pedagogów.
* TVN24.pl: - Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.
* Rp.pl: - Z początkiem nowego roku Kreml przestał dostarczać gaz Mołdawii, ale sam został odcięty od tranzytu surowca przez Ukrainę. W rezultacie najbardziej ucierpiało separatystyczne Naddniestrze, gdzie stacjonują rosyjskie oddziały.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.