Polska skorzysta na zielonej zmianie. Nowość w rozliczeniach z fiskusem. Cement jedzie ze Wschodu. KE wszczyna dochodzenie w sprawie Polski. Chodzi o elektrownię jądrową. Menedżerowie warci miliardy złotych. To najważniejsze tematy w mediach 19 grudnia.
* Rp.pl: - Nasz rynek jest zalewany przez cement z Ukrainy. Branża twierdzi, że zagraża to funkcjonowaniu krajowych cementowni, a mechanizmy rozwiązania problemu mogą być nieskuteczne.
* Gazeta.pl: - Komisja Europejska zamierza przyjrzeć się szczegółom wsparcia polskiego rządu dla elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Istnieją podejrzenia, że pomoc publiczna może być niezgodna z unijnymi przepisami.
* Money.pl: - Rząd przyjął projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie, do którego wpisane mają być telewizje TVN i Polsat. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej Donald Tusk. Na listę trafią też inne firmy: P4 (operator sieci Play), T-Mobile i WB Electronics.
* Business Insider: - Trudno o większy sondaż opinii Polaków o gospodarce. GUS co miesiąc robi ankiety i z tych najnowszych wynika, że Polacy coraz bardziej obawiają się o pogorszenie sytuacji gospodarczej. To nie daje dużych szans na wzrost konsumpcji, a wraz z nią podatków do budżetu, czego rząd wyczekuje z utęsknieniem.
*TVN24.pl: - Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody. Jej użytkownicy będą mogli m.in. uzyskać zaświadczenia, przeglądać informacje o udzielonych pełnomocnictwach, zobaczyć złożone dokumenty z zakresu podatku PIT, PCC, SD i VAT czy sprawdzać swoje rozliczenia.
* Puls Biznesu: - Bank Światowy wytypował produkty związane z zielonymi technologiami, w których Polska może wzmocnić swoją międzynarodową pozycję. Bank Światowy przygotował raport, w którym stara się pokazać, że na zielonej transformacji Polska i inne kraje Europy Środkowej mogą też dużo zyskać. Dekarbonizacja gospodarki i przejście na odnawialne źródła energii będą wymagały bardzo dużych dostaw materiałów i produktów, z których duża część będzie pochodziła od europejskich producentów.
* Rp.pl: - Łączna wartość pierwszej trójki najbardziej wartościowych top menedżerów na Giełdzie Papierów Wartościowych osiągnęła w tym roku niemal 6,4 mld zł. To wzrost aż o 60 procent. Prawie 2,6 mld zł jest wart Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska, który drugi rok z rzędu otwiera zestawienie najcenniejszych szefów zarządów dużych giełdowych spółek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.