W czasie świątecznych dni zakłady górnicze nie prowadzą wydobycia, tylko działania niezbędne dla zachowania ciągłości i bezpieczeństwa ruchu. W niektórych kopalniach zdecydowano, że Wigilia oraz Sylwester będą dniami wolnymi od pracy. Wolne dni zostaną – albo już zostały – odpracowane. Wolny 24 i 31 grudnia w zamian za dwie robocze soboty to rozwiązanie, z którego w tym roku skorzystało wiele kopalń. Święta to zawsze normalny czas służby dla ratowników górniczych czy dyspozytorów Wyższego Urzędu Górniczego.
W święta załogi zakładów górniczych będą pracować podobnie jak w niedzielę, czyli będą to dni bez wydobycia, nie są wtedy wykonywane także żadne prace przygotowawcze. Wszystkie roboty ograniczane są do minimum, jest to m.in. wykonywanie prac zabezpieczających w ścianach i przodkach w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego uruchomienia po okresie świątecznym.
Jeżeli chodzi o Wigilię oraz Sylwestra, to niektóre kopalnie będą mieć w te dni wolne. Ale te dwa wolne dni trzeba odpracować w soboty.
W kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej zarówno Wigilia, jak i Sylwester zostały już odpracowane przez załogi w listopadzie oraz grudniu.
Z informacji przekazanych przez Polską Grupę Górniczą wynika, że następujące ruchy lub oddziały: Murcki-Staszic, Wujek, Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy oraz Mysłowice-Wesoła będą mieć wolne zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, a dni te zostaną odpracowane w soboty w grudniu. Ruchy Halemba oraz Bielszowice będą mieć wolne w Wigilię, ale normalnie pracują w Sylwestra. Z kolei Piast, Ziemowit, Bolesław Śmiały oraz Sośnica będą normalnie pracować zarówno 24, jak i 31 grudnia.
Południowy Koncern Węglowy poinformował nas, że „dni: 24.12. i 31.12. są dniami wolnymi od pracy dla wszystkich pracowników. W zamian za to 21.12. i 28.12. (soboty) są dniami roboczymi dla wszystkich pracowników spółki”.
Biuro prasowe LW Bogdanka przekazało z kolei informację, że Lubelski Węgiel Bogdanka nie planuje wydobycia w święta. W dniach 25 i 26 grudnia spółka będzie funkcjonować zgodnie z harmonogramem pracy obowiązującym w niedziele. Z kolei Wigilia oraz Sylwester nie zostały wcześniej odpracowane.
W kopalniach KGHM w okresie świąteczno-noworocznym, obowiązują specjalne zasady organizacji pracy. Pracujące będą: I zmiana w Wigilię oraz I zmiana w Sylwestra. Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to dni wolne od pracy dla znacznej większości załogi. W tym czasie pracują jedynie służby utrzymania ruchu, odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości kluczowych procesów, takich jak odwadnianie czy wentylacja. Oddziały szybowe zapewniają obsługę szybów z jazdą ludzi. Dodatkowo pełnione będą dyżury dyspozytorskie i nadsztygarskie – zgodnie z wymaganiami przepisów prawa w tym zakresie. Na wszystkich Oddziałach pracować będą służby dyżurne i techniczne dla zabezpieczenia infrastruktury produkcyjnej. Bez zmian pracują ratownicy. Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego pracuje w systemie ciągłym. W święta jest pełne obłożenie na Górniczym Pogotowiu w Sobinie oraz w trzech wydziałach straży pożarnej tj. w Głogowie, w Lubinie oraz Legnicy.
– Branża górnicza, podobnie jak służby ratunkowe, funkcjonuje nieprzerwanie cały rok – również w święta i Nowy Rok. Tak jest też w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Praca odbywa się w zależności od potrzeb w systemie wielozmianowym. W przypadku zakładów górniczych mowa tu przede wszystkim o pracownikach dołowych i powierzchniowych wraz z nadzorem i kierownictwem, a także pracownikach pompowni, odwadniających likwidowane oraz czynne zakłady górnicze, którzy nieustannie nadzorują pracę urządzeń. Nie zapominamy również o ratownikach górniczych – mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Każde święta to normalne dni pracy dla ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i podlegającej jej OSRG. Placówki pracują w ruchu ciągłym przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Swoje dyżury pełnić będą w święta wszystkie pogotowia.
– W okręgowych urzędach górniczych, poza godzinami pracy, w tym w dni wolne od pracy, dyżury pogotowia technicznego pełnią, na podstawie ustaleń ujętych w miesięcznym planie dyżurów: dyrektor OUG lub jego zastępcy. Natomiast w Wyższym Urzędzie Górniczym pogotowie techniczne stanowi służba dyspozytorska oraz dyrektorzy komórek inspekcyjno-technicznych oraz ich zastępcy. Dyżurni dyrektorzy WUG są zawsze osiągalni telefonicznie, według planu wykonywania czynności pogotowia technicznego WUG. Służba dyspozytorska jest pełniona w siedzibie WUG przez dyspozytorów, nieprzerwanie całą dobę. Nadzór nad pogotowiem technicznym WUG sprawuje prezes oraz wiceprezesi WUG – podkreśla Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. – W przypadku zaistnienia wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia kierownik ruchu zakładu górniczego zawsze jest zobowiązany powiadomić o nich właściwego dyrektora okręgowego urzędu górniczego.
Do zadań służby dyspozytorskiej, w zakresie realizacji zadań nadzoru górniczego, poza przekazywaniem informacji uzyskiwanych w trakcie pełnienia służby, dotyczących zaistniałych wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w ruchu zakładów górniczych, należy przekazywanie informacji o zagrożeniach i nieprawidłowościach w zakładach górniczych zgłaszanych telefonicznie pod przeznaczony do tego celu numer funkcjonujący w WUG całą dobę, tzw. górniczy telefon zaufania. Oprócz „anonimowego telefonu zaufania” można też wykorzystać do tego rodzaju zgłoszeń pocztę elektroniczną oraz tradycyjną, wysyłając informacje o nieprawidłowościach na adres Wyższego Urzędu Górniczego.
Jak zawsze ze względu na bezpieczeństwo w czasie świąt w kopalniach będą dyżurować pracownicy. Wśród nich m.in.: dyspozytorzy, ratownicy, pracownicy działów odmetanowania i wentylacji, obsługa szybów i pomp, dyżurni elektrycy i ślusarze oraz pracownicy ochrony obiektów. Ponadto w wyrobiskach będą prowadzone obchody w celu monitorowania potencjalnych zagrożeń.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.