Dr inż. Piotr Wojtas został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Instytutu EMAG - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez placówkę. Decyzję taką podjął w piątek (20 maja) wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który nadzoruje pracę instytutu. Piotr Wojtas będzie sprawował funkcję do 19 maja 2015 r.
Dr inż. Piotr Wojtas, który sprawował funkcję dyrektora Instytutu EMAG również w poprzedniej kadencji, jest absolwentem Wydziału Radiotechnicznego Politechniki Odesskiej – specjalność: konstruowanie i technologia aparatury radiowej (1980 r.), dwóch kierunków studiów podyplomowych tej uczelni: Technika Radiowa oraz Automatyzacja i Elektryfikacja Przemysłu 1987 r.) oraz kursu specjalnego na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej – Zarządzanie projektami w przedsiębiorstwie (2004 r.).
Stopień doktora uzyskał na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (2011 r., tytuł pracy doktorskiej: "Wpływ integracji systemów dyspozytorskich i konfiguracji sieci telekomunikacyjnych na ich niezawodność i funkcjonalność"). Z Instytutem EMAG jest zawodowo związany od ponad 30 lat.. Ma wieloletni staż w pracy naukowo-badawczej (specjalizuje się w dziedzinie łączności górniczej). Kierował i był głównym wykonawcą projektów badawczych oraz projektów celowych, prowadził i współrealizował kilkanaście prac statutowych. Współautor kilkunastu systemów i urządzeń telekomunikacji górniczej. Wdrożył kilkadziesiąt systemów łączności i alarmowania w zakładach górniczych. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach technicznych oraz referatów wygłoszonych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Współautor ośmiu patentów oraz dwóch polskich norm. Jest rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) w zakresie: BHP w górnictwie podziemnym – urządzenia elektryczne, łączności przewodowej i telekomunikacyjnej w górnictwie oraz elektryfikacji w górnictwie.
Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym (2000 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (2005 r.). W 2008 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Wynalazczości nadanym przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii. Posiada stopień generalnego dyrektora górniczego II stopnia (2007 r.). Członek sekcji górniczych Polskiej Akademii Nauk. Redaktor naczelny miesięcznika MiAG (Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.