Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni października główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego zyskały na wartości. „Jak podały źródła, tegoroczne notowania indeksów spotowych dla węgla wysokoenergetycznego charakteryzuje wyższa dynamika wzrostów niż spadków" - czytamy w raporcie.
Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 122,00 USD/t na dzień 25 października. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 119,90 USD/t na ten dzień, odnotowując wzrost o 1,08 USD/t, tj. o 0,91 proc., a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg odnotował wzrost o 4,85 USD/t, tj. o 4,23 proc., osiągając poziom 119,61 USD/t, wg notowań Argus.
„Jak doniosły źródła, październikową wycenę europejskiego rynku spot węgla wysokoenergetycznego wsparły w głównej mierze wzrosty cen gazu w Europie, nakręcane obawami o podaż LNG z Bliskiego Wschodu (pokłosie eskalacji napięć między Iranem a Izraelem), przedłużającą się niepewnością co do kontynuacji tranzytu gazu do UE przez terytorium Ukrainy rurociągiem z Rosji czy też widmem ograniczenia dostaw gazu do UE z Norwegii, jakie się pojawiło wraz z awaryjnym wstrzymaniem pracy jednej z platform wiertniczych na złożu przybrzeżnym Oseberg. Wśród pozostałych czynników, które wsparły europejskie notowania węgla w październiku, źródła wymieniły również stosunkowo niskie stany zapasów węgla w centrum przeładunkowym ARA czy też wzrost generacji energii z węgla w Niemczech" - podaje ARP w raporcie.
Południowoafrykański rynek węgla wysokoenergetycznego poruszał w październiku z niższą dynamiką niż rynek europejski. Jak podały niektóre ze źródeł, na wzrost październikowej wyceny południowoafrykańskiego rynku przełożył się również silniejszy popyt ze strony Korei Południowej, Pakistanu czy też Wietnamu.
„Rynek spot australijskiego węgla wysokoenergetycznego w omawianym okresie, wg uczestników rynku, umocnił m.in. zgłaszany popyt ze strony Japonii oraz innych krajów Azji i Pacyfiku. Jak podały niektóre ze źródeł, notowania australijskiego węgla wsparły także przeprowadzane prace remontowo-konserwacyjne na infrastrukturze portowej czy też prognozy pogody ostrzegające przed wyższym sezonowym ryzykiem wystąpienia cyklonów (sezon cyklonów trwa w Australii od listopada do kwietnia)" - czytamy w opracowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jak wynika z danych NBS, produkcja węgla w Chinach w okresie styczeń-wrzesień 2024 wyniosła 3,48 mld t, co oznacza wzrost o 0,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. We wrześniu 2024 r. w Państwie Środka wyprodukowano 414,46 mln t węgla, tj. o 4,4 proc. więcej niż we wrześniu 2024 r. Także we wrześniu br. Chiny zaimportowały 37,23 mln t węgla energetycznego, ustanawiając historyczny miesięczny rekord. Z kolei jak wynika z danych indyjskiego Ministerstwa Węgla, produkcja węgla w Indiach w okresie kwiecień-wrzesień 2024, I połowie roku podatkowego 2024-2025, wzrosła o 5,85 proc. r/r do 453,01 mln t.
W raporcie ARP można przeczytać także, że z danych think-tanku Ember, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku Turcja umocniła swoją pozycję największego producenta energii z węgla w Europie. W okresie styczeń-wrzesień 2024 turecka produkcja energii elektrycznej z węgla wyniosła 88 TWh, przewyższając niemiecką o aż 19 TWh.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Popyt na węgiel się utrzymuje na stałym poziomie lub rośnie, a my mamy swoje kopalnie zamknąć... Brawo !!!