6 i 7 listopada Robert Nowak, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu, spotkał się z przedsiębiorcami i kierownikami ruchu zakładów górniczych. Rozmawiano o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w kopalniach - poinformował Wyższy Urząd Górniczy.
Omówiono wypadkowość w górnictwie w latach 2023-2024 w aspekcie sprawowanego nadzoru przez Okręgowy Urząd Górniczego w Poznaniu. Przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez poznański urząd w bieżącym roku, w tym najczęściej stwierdzane nieprawidłowości i uchybienia. Ponadto omówiono gospodarowanie złożami kopalin w procesie eksploatacji oraz najczęściej występujące nieprawidłowości.
Poruszono również kwestie zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów w zakładach górniczych. Rozmawiano też o zmianach w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, a w szczególności dotyczących kwalifikacji górniczych oraz wymagań dla ośrodków szkoleniowych.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.
WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.