W piątek (13 maja) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego została podpisana dzięki, której Kopalnia Soli Wieliczka otrzyma dofinansowanie unijne na udostępnienie XIX-wiecznych komór Lill Górna i Kazanów – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe kopalni. Zaaranżowane w multimedialny sposób komory zwiedzać będzie można już za niespełna dwa lata.
Ze strony Urzędu Marszałkowskiego umowę o dofinansowanie (w ramach osi priorytetowej 3 Turystyka i przemysł kulturowy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013) podpisali Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Wojciech Latusek członek Zarządu Województwa, ze strony kopalni: Kajetan d’Obyrn prezes zarządu KSW SA i Tomasz Jachna członek zarządu KSW SA.
Całkowita wartość projektu wynosi 9 388 706,28 zł. Dofinansowanie ze środków unijnych stanowić będzie ponad 20 proc. wydatków kwalifikowanych, czyli 1 693 128,97 zł. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na marzec 2013 roku. Dwuletni okres przygotowawczy obejmował będzie górnicze zabezpieczenie komór, przystosowanie do celów turystycznych i instalację specjalistycznych urządzeń multimedialnych.
Znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy turystycznej poekspolatacyjne komory zostaną zaaranżowane w nowoczesny, unikatowy sposób. Na oczach widza w solnym wnętrzu będzie rozgrywał się swoisty spektakl światła i dźwięku przenosząc go nawet nawet… kilka milionów lat wstecz. Bezcenny zabytek i jego historię będzie można poznać wszystkimi zmysłami. Planowana jest także wystawa zdjęć i rysunków przedstawiająca niezwykłe, a niemożliwe do zobaczenia przez turystów miejsca w kopalni, ale także prezentująca inne, nieturystyczne oblicze zabytku.
Multimedialny przekaz będzie miał cele edukacyjno - kulturalne i będzie uzupełnieniem tradycyjnego zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka. Ma on za zadanie wywołać emocje sprzyjające procesom poznawczym i podkreślić walory zabytku. Multimedia nie będą konkurować z dziedzictwem kulturowym, ale ułatwią wydobycie i interpretację potencjału kulturowego. Wpłyną na lepszą przyswajalność wiedzy o historii, geologii i górniczej pracy, sztuce i tradycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.