W piątek, 18 października, ukaże się nowy numer Górniczej. Już na pierwszej stronie sygnalizujemy istotne dla branży problemy. W tym tygodniu w katowickiej siedzibie resortu przemysłu odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa. Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała o złożeniu do Komisji Europejskiej trzeciej wersji wniosku notyfikacyjnego dotyczącego umowy. Sprawie bliżej przyjrzał się red. Jacek Madeja.
Wspominamy także o prestiżowej nagrodzie dla Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. To - jak pisze red. Monika Krężel - najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, trafiło do rybnickiego zabytku, który znalazł się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Kopalnia Ignacy znalazła się także wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix.
Górnicy z ruchu Szczygłowice fedrują z bardzo dobrymi wynikami. We wrześniu wydobywali węgiel z czterech ścian - pisze red. Kajetan Berezowski, który odwiedził kopalnię. Przy okazji piszemy o redukcji kosztów ponoszonych na bieżące funkcjonowanie kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Dobry przykład daje ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit.
Jesień to czas, w którym konkurs „Pracuję bezpiecznie”, organizowany w Polskiej Grupie Górniczej, wchodzi w decydującą fazę. Finał tuż-tuż. W listopadzie poznamy laureata - zapowiada red. Maciej Dorosiński.
W trzecim kwartale 2024 r. kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały łącznie 3,05 mln t węgla - to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale spadek o prawie 11 proc. w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku. Po trzech kwartałach br. produkcja węgla w JSW wyniosła 9,06 mln ton. Więcej w materiale red. Jacka Madei.
Polecamy także felieton dr. Jacka Korskiego oraz artykuł poświęcony przyszłości ruchów Bielszowic i Halemby.
Monika Krężel relacjonuje podpisanie listu intencyjnego w sprawie 30 ha po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jarosław Wieszołek, prezes SRK, Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK, oraz Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Przypominamy poza tym historię odszkodowania dla spółki Green X, dawniej Prairie Mining Ltd., która wygrała postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce w sprawie niezrealizowanego projektu budowy kopalni węgla kamiennego Jan Karski. Red. Kajetan Berezowski rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielem Prokuratorii Generalnej oraz byłym wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Steinhoffem.
Poza tym red. Jacek Madeja pisze o audytach i kontroli w KGHM Polska Miedź, a także o przyszłości energetyki węglowej, a red. Monika Krężel zagląda do archiwum Górniczej i bliżej przygląda się pracom budowlanym w budynku byłej łaźni i maszyny wyciągowej szybu Jan kopalni Anna w Pszowie.
Górnicza kończy wizytą u nietuzinkowego twórcy, Adama Guta z Brzezin Śląskich, który ze starych gratów potrafi czynić cuda.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.