Nadzorowany przez Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku otworowy zakład górniczy Korona w Zabłociu eksploatuje solankę o najwyższej w kraju zawartości jodu – poinformował Wyższy Urząd Górniczy w swoich mediach społecznościowych.
Solanki są wydobywane od 1892 r. w miejscowości Zabłocie w gminie Strumień na Śląsku Cieszyńskim.
Eksploatacja prowadzona jest od lat 50. XX w. dwoma otworami - Tadeusz i Korona. Woda spełnia wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne dla wód leczniczych przeznaczonych do kuracji pitnych, inhalacji, kąpieli i płukania. Solanka wykorzystywana jest m.in. do zasilania tężni solankowych na terenie całego kraju, korzystają z niej fontanny solankowe, groty solne, baseny solankowe. Solanki z Zabłocia zawiera największą zawartość jodu na świecie, dochodzącą do 140 mg/litr.
Warto pamiętać, że jod, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest jednym z pierwiastków, którego przyjmowanie w odpowiedniej ilości jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niedobór jodu dotyka prawie 90 proc. powierzchni Polski, a chorobami tarczycy jest zagrożone prawie 8 milionów osób. Dodanie jodu do soli kuchennej ograniczyło choroby związane z niedoborem jodu, jak choroby tarczycy.
Solanka wspomaga leczenie m.in. chorób dróg oddechowych (w tym astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli, płuc), niedoczynności tarczycy, chorób laryngologicznych i dermatologicznych.
Co ciekawe, jedna z największych w kraju tężni solankowych, o powierzchni 7500 mkw., znajduje się obok Kopalni Soli Wieliczka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.