Inwestycja SRK ochroni przed podtopieniami

1728043612 srk niecka

fot: SRK

Koszt inwestycji to blisko 18 mln zł netto

fot: SRK

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła właśnie budowę systemu odwodnieniowego dla tzw. Niecki Montometu, czyli XIX-wiecznej, pogórniczej niecki bezodpływowej. To kluczowy system odwodnienia około 160 ha terenu w Bytomiu i Piekarach Śląskich – poinformowali przedstawiciele SRK.

Roboty zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęto w styczniu 2020 roku i zakończyły się we wrześniu br. Inwestycja została już poddana próbie sił natury. Ostatnie intensywne opady deszczu dowiodły, że skuteczne zabezpiecza przed zalaniem tereny w rejonie niecki.

Aby zlikwidować szkody spowodowane przez zakłady górnicze, SRK przeprowadziła rekultywację obszaru położonego w południowej części Piekar Śląskich przy granicy z Bytomiem. Odwodniono go i zabezpieczono przed zalewaniem wodami opadowymi. Roboty prowadzono rzecz jasna w sposób szczegółowo określony w projektach budowlanych.

Jak wyliczają przedstawiciele SRK, inwestycja obejmowała: przebudowę i odbudowę istniejących rowów odwadniających wraz z urządzeniami związanymi funkcjonalnie (przepustami, bystrzami); budowę zbiornika retencyjnego buforowego wraz z polderem zalewowym; budowę rurociągu grawitacyjnego odprowadzającego wody ze zbiornika retencyjnego do zbiorników buforowych przepompowni; budowę zbiorników buforowych przepompowni wraz z czerpniami, w których zainstalowano trzy pompy typu studziennego; budowę wylotów z istniejącej kanalizacji deszczowej do zbiornika retencyjnego buforowego; budowę rurociągu tłocznego odprowadzającego wody z przepompowni do cieku Szarlejka; budowę wylotu dokowego z rurociągu tłocznego na prawym brzegu cieku Szarlejka; umocnienie dna i brzegów cieku Szarlejka w rejonie projektowanego wylotu; rekultywację istniejących zalewisk na terenie niecki gruntem pochodzącym z wykopów; budowę odwadniającego rowu A-2 na terenie niecki oraz budowę dwóch mnichów na stawach w rejonie ul. Kędzierzyńskiej w Bytomiu.

Koszt inwestycji to blisko 18 mln zł netto. SRK przeznaczyła na ten cel prawie 4,6 mln zł. Pozostała kwota to dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła. SRK zatrudnia ok. 2,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.