Stopa bezrobocia utrzyma się powyżej 5 proc. w nadchodzących miesiącach; będzie to efekt restrukturyzacji w części zakładów pracy - wskazali ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS. Ich zdaniem w dłuższej perspektywie bezrobocie będzie jednak spadać.
We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w sierpniu 2024 r. wyniosła 5 proc., tak jak miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 772,3 tys. wobec 765,4 tys. osób miesiąc wcześniej.
Ekonomiści PIE zwrócili uwagę, że zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest niskie, pomimo poprawy aktywności gospodarczej. Ich zdaniem z końcem roku stopa bezrobocia wzrośnie z powodów sezonowych.
Dodali, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest w sumie 772 tys. osób - o 10 tys. mniej niż rok temu. Ponad 49 tys. osób podjęło pracę i straciło tym samym status bezrobotnego.
W komentarzu do wyliczeń GUS ekonomiści Instytutu prognozują, że stopa bezrobocia utrzyma się powyżej 5 proc. w nadchodzących miesiącach. To efekt restrukturyzacji w części zakładów pracy. W dłuższej perspektywie będzie jednak spadać - podali.
Ich zdaniem malejąca liczba aktywnych zawodowo sprawia, że poszukiwanie pracy będzie raczej krótkotrwałe. Powołując się na analityków ankietowanych przez FocusEconomics wskazali, że w 2025 roku stopa bezrobocia będzie zbliżona do 4,9 proc., a w 2026 - 4,8 proc.
PIE poinformował również, że zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest niskie, pomimo poprawy aktywności gospodarczej. GUS wskazuje, że liczba ofert pracy zgłoszonych w ciągu miesiąca jest o 16,1 proc. niższa niż rok temu. Skala spadku jest podobna - zarówno w sektorze prywatnym i publicznym w sierpniu powstało o 16 proc. etatów mniej niż przed rokiem. Łącznie w okresie styczeń-sierpień br. ofert pracy było o 1,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - wskazano w komentarzu.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.