Sporo informacji przyniósł czwartek, 12 września w branży górniczej. O wszystkich ciekawych wydarzeniach pisaliśmy na naszym portalu, w tym m.in. o przyszłości kopalni Bielszowice. Ponownie wróciliśmy też do tematu negocjacji płacowych w KGHM. Podpatrywaliśmy również, co słychać u naszych południowych sąsiadów, którzy obchodzili swoje święto.
Początkowo ruch Bielszowice miał zostać zamknięty w minionym roku. Termin został jednak przesunięty na 2025 r. Ruch Bielszowice to część należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Pierwotnie, zgodnie z umową społeczną, Bielszowice miały zostać zamknięte w 2023 r. O to jak będzie przyszłość Bielszowic zapytaliśmy Marka Skuzę, wiceprezesa ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej – informowaliśmy w tekście.
Pisaliśmy także o KGHM, który wydał oświadczenie w sprawie publikacji medialnych dotyczących porozumienia płacowego zawartego pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi. Wskazano w nim m.in, że zarząd KGHM „nie potrzebuje żadnego pośrednictwa, ani udziału jakichkolwiek polityków w dialogu ze związkami zawodowymi. Negocjacje z partnerami społecznymi prowadzone są w duchu wzajemnego szacunku i odpowiedzialności, a jakiekolwiek doniesienia medialne nie mają wpływu na decyzje zarządu w tych, czy też innych sprawach".
Nasi dziennikarze wybrali się także do Czech. „Górnicza brać w kraju naszych południowych sąsiadów obchodziła 11 września swoje święto. Obchody rozpoczęto, jak co roku, od złożenia kwiatów u stóp Pomnika Górniczego Trudu na placu przed karwińską filią Uniwersytetu Śląskiego w Opawie” – pisaliśmy 12 września. Hołd górnikom poległym na posterunku pracy oddali przedstawiciele kierownictwa spółki OKD, związków zawodowych, członkowie władz samorządowych kraju morawsko-śląskiego, gmin i powiatów, straży pożarnej i policji. Spółka OKD jest w przedostatnim roku kontynuowania działalności wydobywczej.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wspierając rozwój Goczałkowic-Zdroju, przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara - podały służby prasowe SRK. Jak wyjaśniono, dzięki darowiźnie gmina będzie mogła rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę. - tłumaczyliśmy w czwartek na naszym portalu.
Naszych Czytelników poinformowaliśmy również, że w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach odbyło się spotkanie prezesa spółki Leszka Pietraszka z samorządowcami z Rudy Śląskiej. Rozmawiano o wspólnych wyzwaniach, współpracy, a głównym tematem było gospodarowanie wodami.
Przypomnieliśmy w czwartek, że 11 września minęło 29 lat od katastrofy w rudzkiej kopalni Nowy Wirek. „W wyniku zawału odciętych zostało dziewięciu górników. Udało się uratować czterech z nich. Akcja trwała przez tydzień” – pisaliśmy.
Przypomnieliśmy także, że już w najbliższy piątek, czyli 13 września, do rąk Czytelników trafi najnowszy numer „Trybuny Górniczej”. W naszym tygodniku jak zwykle wiele świetnych tekstów. Piszemy m.in. o tym, że w naszych kopalniach mamy zamiar fedrować do 2049 r., tymczasem kolejne szkoły podjęły decyzje o zakończeniu kształcenia w typowo górniczych specjalnościach. Powód? Brak kandydatów do zawodu. Zachęcamy do czytania!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.