„Będą stypendia, będą górnicy” tym artykułem red. Kajetana Berezowskiego otwieramy najnowsze wydanie Górniczej, które ukaże się w piątek, 13 września 2024 r.
W naszych kopalniach mamy zamiar fedrować do 2049 r., tymczasem kolejne szkoły podjęły decyzje o zakończeniu kształcenia w typowo górniczych specjalnościach. Powód? Brak kandydatów do zawodu.
Wydzielenie aktywów węglowych z energetyki to jedno z najpilniejszych zadań, jakie stoi przed rządem Donalda Tuska. Bez tego energetyka ma mniejsze, o ile nie zerowe, szanse na zewnętrzne finansowanie inwestycji, bo banki węgla nie lubią. Tymczasem po ogłoszeniu zapisów budżetu na 2025 r. pojawiła się informacja, że pieniędzy na ten cel w projekcie nie zapisano. Dlaczego? O szczegóły zapytała Ministerstwo Aktywów Państwowych red. Aldona Minorczyk-Cichy.
O nowoczesnych technologiach zastosowanych w kopalni Bolesław Śmiały i postępach robót w tym zakładzie pisze red. Kajetan Berezowski.
Podczas 20. edycji targów EXPO Katowice nie brakowało refleksji na temat kondycji i przyszłości sektora węglowego. O zapaści sektora węglowego i konieczności jego naprawy od podstaw mówił dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Zagórowski. Natomiast szef Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek przekonywał, że spółka ma jeszcze długą przyszłość przed sobą. Co jeszcze było warte szerszej uwagi podczas EXPO. Z pewnością rodząca się na nowo współpraca Polski i Indii w zakresie szeroko pojętego górnictwa. Targi w Katowicach odwiedzili: red. Jacek Madeja i red. Kajetan Berezowski.
Red. Jacek Madeja rozmawiał ponadto z Markiem Skuzą, wiceprezesem Polskiej Grupy Górniczej.
- Inwestycje, które realizujemy, to w zasadzie już tylko inwestycje odtworzeniowe. Jedyna inwestycja rozwojowa, która jest zaplanowana w wieloletnim interwale czasowym, to budowa poziomu 880 w ruchu Chwałowice, której efektem ma być mocna integracja z sąsiednim ruchem Jankowice – nadmienia m.in. wiceprezes Marek Skuza.
Polecamy także felieton Jacka Korskiego oraz garść informacji o ekoprzedsięwzięciach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przez cały 2024 r. świętujemy 30-lecie założenia Trybuny Górniczej. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Te informacje zebrała red. Monika Krężel.
Rudy miedzi i srebra to zasoby, którymi jako kraj możemy się pochwalić. To dzięki nim powstał KGHM Polska Miedź, czyli górniczo-hutniczy koncern, który jest znany nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Według danych, które w „Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce” przedstawił Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, na koniec 2023 r. mieliśmy w kraju 17 złóż tych rud. Odkrycie zasobów miedzi w naszym kraju jest związane z osobą Jana Wyżykowskiego, którego określa się mianem „ojca polskiej miedzi”. To przełomowe wydarzenie miało miejsce 23 marca 1957 r. Polecamy artykuł red. Macieja Dorosińskiego.
Górnicy świętują nie tylko w Barbórkę. Red. Kajetan Berezowski przyjrzał się bliżej górniczym tradycjom. Wniosek – najwięcej okazji do świętowania przypada we…wrześniu. Nie wszyscy o tym wiemy.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak by Tusk i kaczyński rządzili Arabią Saudyjska to by się nie opłacało wydobywać ropy naftowej taki mamy sprzedajny i nieudolny rząd zamiast rozwijać to wszystko likwidują....