Szef MAP proponuje, aby na najbliższym posiedzeniu komitetu ekonomicznego RM (KERM) omówić zagadnienia mające wpływ m.in. na wysokość cen energii elektrycznej, w tym projekt MKiŚ o podniesieniu obowiązku OZE i rynek mocy - wynika z listu ministra Jakuba Jaworowskiego do ministra finansów i przewodniczącego KERM Andrzeja Domańskiego.
W związku z aktualnie rozpatrywanymi zagadnieniami mającymi wpływ na wysokość cen energii elektrycznej, konkurencyjność gospodarki, a także bezpieczeństwo energetyczne, uprzejmie poddaję pod rozwagę omówienie następujących zagadnień podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - napisał szef resortu aktywów w liście dołączonym do uwag do projektu MKiŚ o podniesieniu obowiązku OZE dla przedsiębiorstw energetycznych.
Wśród zagadnień tych wymienił m.in. rynek mocy.
W związku z przedłużeniem funkcjonowania rynku mocy do 2028 r., w celu zapewnienia bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, zaistniała potrzeba zintensyfikowania rozmów dot. funkcjonującego Rynku Mocy, a także podjęcia działań zmierzających do wdrożenia alternatywnych, uzupełniających w stosunku do mechanizmów Rynku Mocy systemów wsparcia dla wybranych jednostek wytwórczych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - napisano.
W odniesieniu do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z OZE w latach 2025-2027 MAP wskazał na negatywne oddziaływanie zarówno na cenę energii elektrycznej, odbiorców końcowych, przemysł, jak i budżet państwa.
Jaworowski wymienił zapowiedzi dotyczące przedłużenia funkcjonowania osłon dla obywateli w razie utrzymywania się wysokich cen energii w przyszłym roku jako kolejny temat dla KERM.
Poruszane powyższe kwestie są ze sobą nierozerwalnie powiązane, a ich rozwiązanie wymaga systemowego podejścia, dlatego też powinny być w opinii Ministra Aktywów Państwowych przedmiotem obrad i analiz KERM - podsumował minister aktywów państwowych.
Niedawno w swojej opinii do projektu MKiŚ o podniesieniu obowiązku OZE do średnio 12 proc., Ministerstwo Aktywów Państwowych zasugerowało utrzymanie obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia OZE w latach 2025-27 na obecnym poziomie 5 proc. Wg MAP zmiana skutkować będzie wyższą ceną prądu i będzie oddziaływać proinflacyjnie.
Z podanych wówczas wyliczeń resortu aktywów wynika, że przy cenach prądu z 2024 r. wzrost wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 12 proc. wpłynie na ok. 2-proc. wzrost ceny energii elektrycznej zawartej w taryfach przedsiębiorstw obrotu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.