Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu przygotował comiesięczne podsumowanie zagranicznych publikacji prasowych na temat światowego rynku węgla.
Jak wskazano - w opublikowanym przez katowicki oddział ARP comiesięcznym komunikacie – na głównych rynkach węgla wysokoenergetycznego odnotowano wzrost cen. Na te wzrosty w rozpatrywanym miesiącu przełożyły się w głównej mierze liczne zakłócenia po stronie podaży.
Indeks dzienny CIF ARA dla węgla NAR 6 000 kcal/kg wzrósł z poziomu 106,50 USD/t osiągniętego w 22 lipca do poziomu 114,05 USD/t 26 lipca, tj. najwyższego od 4 czerwca, wg notowań Argus. Jak donieśli uczestnicy rynku, żaden ładunek nie dotarł do węzła przeładunkowego ARA w tygodniu do 19 lipca, drugi tydzień z rzędu, a w tygodniu do 26 lipca nie odnotowano żadnej transakcji spotowej w obszarze ładunków z dostawą w sierpniu. Na przestrzeni lipca wycenę rynku CIF ARA wspierały dodatkowo wzrosty cen gazu. Indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg sięgnął poziomu 106,35 USD/t na dzień 26 lipca. Dla porównania, na dzień 5 lipca indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg wyniósł 104,02 USD/t - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
Rynek południowoafrykański poruszał się w lipcu w tym samym kierunku co rynek europejski. Lipcowe notowania południowoafrykańskiego węgla, wg uczestników rynku, wsparły w głównej mierze opóźnienia w realizacji dostaw kolejowych do RBTC. 17 lipca wykoleił się skład węglowy w pobliżu kopalni Grootegeluk w prowincji Limpopo, zakłócając ruch pociągów w Korytarzu Północnym Transnet, łączącym największe południowoafrykańskie kopalnie z RBCT. Niespełna 10 dni wcześniej miało również miejsce wykolejenie pociągu na tym szlaku – informuje ARP.
Jak wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu rynek australijskiego węgla wysokoenergetycznego też nieco się odbił na przestrzeni lipca po czerwcowych spadkach. Z kolei produkcja węgla w Chinach w pierwszej połowie 2024 r. wyniosła 2,27 mld t, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Jak oczekuje IEA, w 2024 r. globalny popyt na węgiel pozostanie zasadniczo na niezmienionym poziomie. W 2023 r. globalne zużycie węgla było rekordowe, wzrosło o 2,6% r/r, osiągając poziom 8,7 mld t. Wzrost globalnego zużycia węgla w 2023 r. napędzany był głównie przez Chiny (wzrost o 6% r/r) oraz Indie (wzrost o 9,2% r/r). Znaczące spadki zużycia węgla w roku ubiegłym nastąpiły w UE (o 22,5% r/r) oraz USA (o 17,3% r/r), wg IEA” – czytamy w opracowaniu.
Katowicki oddział ARP podaje, że zgodnie z danymi indyjskiego Ministerstwa Węgla, w czerwcu br. produkcja węgla w Indiach wyniosła 84,63 mln t, co oznacza wzrost o 14,49% r/r. Jak wynika z danych BigMint, Indonezja w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wyeksportowała 208,5 mln t węgla (w tym 206,5 mln t węgla energetycznego), co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Jak przewiduje BMI, globalna produkcja węgla energetycznego w tym roku wzrośnie o 3% r/r, a globalne zużycie węgla energetycznego spadnie o 0,2% r/r, co w efekcie doprowadzi do pogłębionej globalnej nadpodaży tego surowca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.