Aleksander Chowaniec został nowym wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Jak podały służby prasowe WUG, stanowisko objął w poniedziałek, 12 sierpnia. Tym samym zarząd nadzoru górniczego został skompletowany. W jego skład wchodzą prezes Piotr Litwa, wiceprezesi Piotr Wojtacha i Aleksander Chowaniec oraz dyrektor generalny Krystyna Samek-Skwara.
Nowy wiceprezes został wyłoniony w drodze konkursu i na stanowisko został powołany przez ministra przemysłu na wniosek prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Informacja o rozstrzygnięciu postępowania kwalifikacyjnego pojawiła się w poniedziałek, 12 sierpnia, w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Aleksander Chowaniec jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Górnictwa i Geologii specjalności technika eksploatacji złóż oraz podyplomowych studiów zarządzania przedsiębiorstwem górniczym. Aleksander Chowaniec karierę zawodową zaczynał w kopalni Rydułtowy, gdzie od inspektora doszedł do stanowiska kierownika robót górniczych. Następnie pracował w kopalni Rydułtowy-Anna na stanowisku dyrektora do spraw produkcji oraz w kopalni zespolonej ROW na stanowisku naczelnego inżyniera. W lipcu 2017 r. został dyrektorem kopalni Mysłowice-Wesoła. Zakładem tym zarządzał do 2021 r.
Przypomnijmy, że nabór na stanowisko wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego został ogłoszony 4 lipca. Zgłoszenia kandydatów były przyjmowane do 15 lipca. Potem kandydaci, których aplikacje spełniły wymogi formalne, zostali zaproszeni na rozmowy. W ich czasie musieli wykazać się wiedzą o zakresie działalności WUG oraz wiedzą niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku wiceprezesa. Ponadto brane pod uwagę były kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz posiadana kompetencje kierownicze.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Od czerwca prezesem WUG jest Piotr Litwa.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wreszcie ktoś, kto ma doświadczenie w ruchu zakładu górniczego. (duże)
Bardzo dobry fachowiec. Zupełnie inny od ogólnego postrzegania osoby na stanowisku dyrektora- przeważnie dyrektorami zostają osoby co dużo krzyczą a mają małą wiedzę. On zupełnie odwrotnie. Jego jako dyrektora zapamiętałem że zawsze wysłuchał argumentów, spokojnie dyskutował bez zbędnego podnoszenia głosu, bardzo rzetelnie podchodził do swoich obowiązków. Gratulacje panie Aleksandrze!!
Serdecznie Gratulacje bardzo dobry wybór pozdrawiamy z Rydułtów
Dyrektor kopalni na której jest był naj większy bajzel najwięcej wypadków nieprzestrzeganie przepisów jest .wice prezesem wug gratulacje.
Gratulacje
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Gratulacje Człowiek na właściwym stanowisku
Brawo. Gratulacje
Najlepszy dyrektor kopalni z jakim się do tej pory miałem do czynienia. Rozważny dobry człowiek, w dzisiejszych czasach to ewenement. Dobry wybór. Powiedzenia.
Brawo, kompetentny, spokojny i rozważny
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Jadnak są możliwe dobre wybory. Bardzo dobra wiadomość, kompetencja i rozwaga. Gratulacje!
Mądry, rozważny, komunikatywny. Znakomity Fachowiec. Po prostu...dobry człowiek. Gratulacje.