Gospodarstwa domowe zwiększają konsumpcję i oszczędności dzięki wzrostowi wynagrodzeń - wskazali w poniedziałkowym komentarzu do danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że wyniki budownictwa zaczną poprawiać się, gdy ruszą inwestycje finansowane z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu wzrosła o 4,4 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,7 proc. rdr.
Według analityków PIE dane o sprzedaży detalicznej świadczą o tym, że gospodarstwa domowe zwiększają konsumpcję i oszczędności, co jest możliwe dzięki silnemu wzrostowi wynagrodzeń. Wskazali, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 4,4 proc. rok do roku głównie za sprawą motoryzacji (wzrost o 24,3 proc.). Jednak - jak zauważyli - konsumenci nadal wstrzymują się z zakupami pozostałych dóbr trwałych, o czym świadczy spadek sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD o 6,7 proc. rdr.
Badania koniunktury sugerują jednak poprawę sprzedaży takich dóbr w najbliższych kwartałach. Przedsiębiorstwa ankietowane w Szybkim Monitoringu NBP prognozują wzrost popytu w tej kategorii - przez pół roku indeks podniósł się z 2 do 10 pkt. - napisali.
Ocenili, że konsumpcji pomaga szybki wzrost wynagrodzeń, które w czerwcu były o 11 proc. wyższe niż przed rokiem. Dodali, że część wyższych pensji konsumenci przeznaczają na odbudowę oszczędności. W I kwartale stopa oszczędności wzrosła z 1,9 do 6,1 proc. To, pomijając pandemię, najwyższy poziom od 2017 r., choć równocześnie jeden z niższych poziomów w UE - wskazali.
Słabsze pozostają natomiast wyniki budownictwa - ocenili. Z danych GUS wynika, że produkcja budowlano-montażowa w czerwcu rdr spadła o 8,9 proc., a mdm wzrosła o 5,0 proc. Osłabienie widoczne jest szczególnie w budowie budynków (-17,9 proc. r/r).
Najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy. To głównie efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez UE. Budownictwo infrastrukturalne zacznie odbijać natomiast na przełomie roku, wraz z realizacją projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności - ocenili.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.