Gdybyśmy nadal żyli w PRL-u 22 lipca zamiast pracować wzięlibyśmy udział w uroczystej akademii, a potem na festynie jedlibyśmy kiełbasę z grilla i popijali ją piwem. Narodowe Święto Odrodzenia Polski – najważniejsze polskie święto państwowe w okresie Polski Ludowej, obchodzone było co roku 22 lipca aż do 1989 r., w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944).
Święto Odrodzenia Polski było hucznie celebrowane w całej Polsce. Ustanowione ustawą z 22 lipca 1945 r. miało „upamiętniać po wsze czasy odrodzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego”. Centralne, najważniejsze uroczystości miały miejsce w Warszawie na placu Zwycięstwa lub na Stadionie Dziesięciolecia. Każdego roku na 22 lipca władze wyznaczały datę inauguracji wielkich projektów budowli PRL. Były to most Poniatowskiego, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM), Pałac Kultury i Nauki, Stadion Dziesięciolecia czy Trasa Łazienkowska.
Także 22 lipca w 1956 r. otwarto Stadion Śląski w Chorzowie, zwany stutysięcznikiem i Kotłem Czarownic. Chociaż formalnie mógł pomieścić 87 tys. widzów, to zdarzyły się takie wydarzania, na których frekwencja przekraczała 100 tysięcy osób. Podczas oficjalnego otwarcia stadionu odbył się mecz piłkarski między Polską a NRD, przegrany przez naszą reprezentację 0:2. Obecny obiekt został zmodernizowany. Nadal jest areną ważnych sportowych i kulturalnych wydarzeń.
Z kolei 22 lipca 1973 roku otwarto w Bielsku-Białej linię produkcyjną fiata 126 p.
Na w województwie katowickim główne uroczystości organizowano w chorzowskim parku WPKiW, obecnie Parku Śląskim. Z okazji tego święta zakłady pracy, w tym kopalnie prześcigały się w ustanawianiu rekordów wydajności pracy.
Z biegiem lat 22 lipca stawał się jedynie festynem wyczekiwanym przede wszystkim z powodu lepszego zaopatrzenia sklepów i darmowych: piwa i kiełbasy. Ostatni raz oficjalnie świętowano w 1989 r., już po wyborach do sejmu kontraktowego oraz powołaniu Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL. Ten ostatni, mimo wyrażonego niezadowolenia, podpisał ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o zniesieniu 22 lipca jako Narodowego Święta Odrodzenia Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.