Do redakcji portalu nettg.pl dotarło stanowisko Sekcji Krajowej Geologiczno-Wiertniczej NSZZ Solidarność w sprawie nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Związkowcy z niepokojem śledzą przebieg prac nad ustawą i uważają, że polska geologia może stać się ofiarą nowego prawa.
W stanowisku Sekcja Krajowa Geologiczno-Wiertnicza NSZZ Solidarność zauważa, że zmiana proporcji podziału środków pochodzących z opłat eksploatacyjnych (dotychczas 60 proc. gminy; 40proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) na podział zaproponowany przez klub parlamentarny Polska Jest Najważniejsza (90 proc. gminy; 10proc. NFOŚiGW) likwiduje geologię w Polsce, a państwo nie będzie miało możliwości wywiązywać się ze swoich zobowiązań zarówno krajowych, jak też międzynarodowych. Obecnie nakłady na polską geologię wynoszą 130 mln zł. W przypadku przyjęcia zmian proponowanych przez PJN zostaną obcięte o 75 proc. czyli do kwoty około 32 mln zł. Z tego powodu związkowcy apelują o przyjęcie bez poprawek aktualnie przedkładanego projektu rządowego.
Poniżej prezentujemy pełną treść stanowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Posts like this brighten up my day. Tnhaks for taking the time.
AFAICT you've cvoeerd all the bases with this answer!
Tuochodwn! That's a really cool way of putting it!
I feel so much happeir now I understand all this. Thanks!
Sekcja wiertnicza ma swoje wieloletnie tradycje w walce o prawo GG. Tym razem mają rację. Nie ma ŻADNYCH racjonalnych argumentów przemawiających za nowym kluczem podziału wpływów z tytułu opłaty eksploatacyjnej (tj. 90% dla gmin). A w szczególności nie zaistniały żadne nowe okoliczności uzasadniające zmianę obecnego stanu. Gminy mają teraz swoje - 50% opłaty eksploatacyjnej (teraz), udział w podatku dochodowycm, od nieruchomości. WALDI P. chce je (po prawdzie, tylko niektóre gminy, patrz dalej) uspokoić w zamian za przepis który ma ostatecznie przesądzić o tym, co się gminom nie należało, tj. o podatku od podziemnych wyrobisk czy też ich elementów. Otóż nie można zabierać tego, czego się nie ma, ten podatek gminom sie nigdy nie należał i teraz nie należy. Walczą i pyskują tylko gminy miedziowe i Ornontowice, wiekszość gmin górniczych wie że im się taki podatek nie należy i siedzą cicho. Ani gminy miedziowe ani SGGP nie przedstawiły żadnych argumentów PRAWNYCH na ich rzecz. Pani Burmistrz Bocian też nie, Pani Poseł Pietraszewska też nie.