Stany Zjednoczone wprowadzają coraz ostrzejsze przepisy związane z emisją zanieczyszczeń do środowiska. Oprócz ograniczenia rtęci nowe przepisy zmniejszają także ilość substancji zanieczyszczających, które elektrownie węglowe mogą uwalniać do środowiska. Wyznaczają też standardy postępowania z popiołami węglowymi i limity emisji dwutlenku węgla.
Przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zaprotestowały już władze Północnej Dakoty i Zachodniej Wirginii. Oba te stany przewodzą grupie kolejnych 23 stanów USA, które zwróciły się do sądu federalnego o dokonanie przeglądu nowych standardów zanieczyszczeń, bo te jak podkreślają, mbędą mieć duży wpływ na kondycję przedsiębiorstw eksploatujących węgiel, zwłaszcza brunatny.
- Przepisy te nakazują albo zmianę paliwa, albo wprowadzenie niesprawdzonej technologii, co zagraża stabilności dostaw energii elektrycznej w kraju i zagraża ponad 12 000 miejsc pracy w przemyśle węgla brunatnego – powiedział Jason Bohrer, prezes i dyrektor generalny Rady ds. Energii z Węgla Brunatnego.
Przemysł węglowy Północnej Dakoty wnosi do gospodarki stanu 5,75 mld dolarów oraz ponad 100 mln dolarów z podatków stanowych i lokalnych.
Dave Glatt, dyrektor Departamentu Jakości Środowiska w Północnej Dakocie, powiedział, że norma dotycząca rtęci nie zapewnia wymiernych korzyści dla zdrowia i jest „wyrokiem śmierci dla węgla”.
„To rozporządzenie celowo ustanawia niemożliwe do wyegzekwowania standardy, aby zniszczyć przemysł węglowy. Władze federalne nie mogą pod wpływem kaprysu decydować o zniszczeniu całych gałęzi przemysłu” – stwierdził prokurator generalny Północnej Dakoty Drew Wrigley w komunikacie prasowym.
Pod petycją podpisały się także następujące stany: Alaska, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Oklahoma, Karolina Południowa, Dakota Południowa, Tennessee, Teksas, Utah, Wirginia i Wyoming.
Gubernator Północnej Dakoty Doug Burgum i inni urzędnicy stanowi wielokrotnie narzekali na uciążliwe przepisy wprowadzane co rusz przez administrację Bidena, a Burgum zwrócił się nawet do komisji ustawodawczej o zapewnienie odpowiedniego finansowania batalii prawnej stanu z rządem federalnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.