Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej ornontowicka kopalnia Budryk należy do grupy zakładów górniczych ujmujących najwięcej metanu z wyrobisk dołowych w skali całego polskiego górnictwa. Zakład od wielu lat realizuje szereg projektów i programów inwestycyjnych mających na celu efektywne wykorzystanie metanu do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Obecnie kopalnia eksploatuje dwie stacje odmetanowania, jedną na terenie zakładu głównego, drugą zaś na terenie Szybu VI. Mieszanka gazowa ujęta przez stacje kierowana jest na układy kogeneracyjne, gdzie następuje jej spalenie w silnikach spalinowych sprzężonych z generatorami. Te zaś produkują energię elektryczną. W kopalni Budryk w ramach projektu Gospodarczego Wykorzystania Metanu w latach 2017-2023 zainstalowano sześć takich układów kogeneracyjnych o łącznej mocy 20 MW.
Roczna produkcja energii elektrycznej z tych jednostek to ponad 100 tys. MWh. Taka ilość energii pozwoliłaby zasilić rocznie blisko 30 tys. czteroosobowych gospodarstw domowych. Dla potrzeb wyprowadzenia mocy z tych jednostek i poprawy warunków zasilania kopalni zmodernizowano również dwie rozdzielnie główne na terenie zakładu głównego i wybudowano niemal całą nową rozdzielnię na terenie Szybu VI.
W ub.r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej docenił zaangażowanie JSW w redukcję emisji metanu i udzielił 85 mln zł pożyczki na sfinansowanie projektu Gospodarcze Wykorzystanie Metanu - KWK Budryk. Tego typu wsparcie dodatkowo poprawia wynik ekonomiczny inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brak podstawowych wskaźników: ile procent metanu kopalnia ujmuje, ile procent ujętego metanu podlega zagospodarowaniu.