W poniedziałek zarząd firmy Fortum, nowego właściciela Elektrociepłowni Szombierki, podjął decyzję o sfinansowaniu niezbędnych inwestycji na terenie obiektu - poinformował portal nettg.pl Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy spółki.
Zgodnie z deklaracjami złożonymi przez fińskiego inwestora jeszcze przy zakupie, elektrociepłownia będzie nadal pełniła ważną rolę w życiu kulturalnym Bytomia i całego Śląska.
Elektrociepłownia Szombierki obchodziła ostatnio 90-lecie istnienia. W kolejną dekadę wchodzi już z nowym właścicielem, fińskim koncernem energetycznym Fortum.
Nowy gospodarz od razu podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu organizacji imprez na terenie zakładu, tłumacząc ją względami bezpieczeństwa i złym stanem technicznym obiektu.
- Bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie naszych zakładów jest dla nas absolutnym priorytetem. Nie ma mowy o żadnych odstępstwach i kompromisach - tłumaczy Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska. - Zdajemy sobie jednak sprawę z tego jak ważną rolę kulturalną pełni EC Szombierki, dlatego od samego początku prowadzimy rozmowy zarówno z władzami miejskimi jak i władzami regionu na temat przyszłości obiektu - komentuje Izabela Van den Bossche. Teraz fiński koncern wykonuje kolejny krok i ogłasza, że samodzielnie sfinansuje prace inwestycyjne, niezbędne do tego, aby EC Szombierki znów mogły zostać udostępnione szerokiej publiczności - dodaje Van den Bossche
Nie jest to jednak jedyna decyzja, dzięki której Fortum chce jak najszybciej otworzyć EC Szombierki na kulturę. Obecnie Elektrociepłownia jest nadal czynnym zakładem produkcyjnym i zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można organizować tam imprez masowych. Zarząd Fortum znalazł jednak rozwiązanie tego problemu. - Zdecydowaliśmy, że produkcję w zakładzie w Szombierkach wygasimy jeszcze w tym roku - mówi Piotr Górnik, prezes Fortum Bytom.
- To podstawowy warunek, który musimy spełnić, jeśli chcemy myśleć poważnie o tym obiekcie, jako o miejscu dla wydarzeń kulturalnych - dodaje.
Budynek elektrociepłowni wymaga również modernizacji, aby mogły być spełnione wymogi przeciwpożarowe i sanitarne. Największym problemem w obiekcie funkcjonującym w obecnym kształcie jest brak odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych. Fortum chce jak najszybciej zrealizować niezbędne inwestycje, dzięki którym zostaną spełnione normy dla realizacji imprez masowych.
- Dokumentacja projektowa została już złożona do odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że już niedługo na teren EC Szombierki wejdą ekipy remontowo-budowlane - tłumaczy Izabela Van den Bossche.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.