O godz. 7.00, w niedzielę, 9 czerwca, w Polsce rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21.00. Wybierzemy 53 europosłów.
W ustępującym parlamencie mandaty sprawowało 705 posłów. Najwięcej, bo aż 176 mandatów, miał EPL, Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). 139 mandatów miało S&D (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim), 102 mandaty przypadły zaś Grupie Renew Europe.
W krajach Unii Europejskiej wybory odbywają się między 6 a 9 czerwca. W Polsce wybranych zostanie 53 europosłów.
Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego co 5 lat. W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, czyli o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Największą grupę europosłów wybiorą Niemcy, bo aż 96, najmniej mieszkańcy Malty – zaledwie 6.
Co ciekawe, w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Województwo śląskie jest okręgiem nr 11.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. zakończenie głosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej nastąpi najpóźniej w dniu 9 czerwca 2024 r. o godz. 23.00 czasu polskiego. W związku z tym obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie od godz. 23.00 czasu polskiego w dniu 9 czerwca 2024 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.