Kraje Unii Europejskiej jednomyślnie zgodziły na wycofanie się UE z międzynarodowego traktatu energetycznego w związku z obawami, że chroni on inwestycje w paliwa kopalne i podważa wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Decyzja zapadła 30 maja br. – podał Reuters.
UE uważa, że traktat nie jest już zgodny z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatycznych i ambicjami UE dotyczącymi transformacji energetycznej.
W komunikacie przypomniano, że Bruksela zaproponowała wyjście UE z traktatu w 2023 r., gdy państwa członkowskie, w tym Dania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Polska, Hiszpania i Holandia, ogłosiły indywidualne plany wyjścia, przy czym większość z nich powołała się na obawy związane ze zmianą klimatu.
- Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna wszystkim obecnym przy stole za ciężką współpracę z zespołem prezydencji belgijskiej, aby przełamać impas w tej sprawie – powiedziała belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten.
Traktat Karty Energetycznej (ECT) z 1998 r. umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pozywanie rządów za politykę szkodzącą ich inwestycjom. W ostatnich latach niektóre firmy wykorzystały go do wszczęcia wielomiliardowych pozwów przeciwko środkom mającym na celu zamknięcie lub ograniczenie projektów dotyczących paliw kopalnych.
Traktat nakłada obowiązek utrzymywania bezpiecznego i stabilnego tranzytu oraz przesyłu surowców energetycznych w oparciu o zasadę niedyskryminacji niezależnie od ich pochodzenia, przeznaczenia czy własności. Skupia się na 5 najważniejszych zagadnieniach: ochronie i promocji międzynarodowych inwestycji, wolnym handlu materiałami energetycznymi, produktami, sprzętem energetycznym, bazując na zasadach WTO, wolnym tranzycie energii przez gazociągi i inne sieci połączeń, zmniejszaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz poprawa efektywności energetycznej oraz stworzeniu mechanizmu wyjaśniania sporów na linii Państwo – Państwo i Państwo – Inwestor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dyktatorska Unia Europejska wycofując się z tego traktatu robi sobie miejsce na wprowadzenie kolejnych fanaberyjnych ideologii oderwanych od normalnego myślenia. Do tego chora komisja Europejska będzie robiła z przedsiębiorstwami ci będzie chciała bez żadnych konsekwencji. Wstyd i hańba do tej upadającej coraz bardziej UE.
Wolny rynek !!!!!!!