Sytuacja w branży górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem Lubelskiego Węgla Bogdanka była tematem obrad Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, który w poniedziałek, 27 maja, zebrał się Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Przypomnijmy, że strona społeczna pismo w tej sprawie skierowała 16 maja do posła Krzysztofa Grabczuka, który szefuje Zespołowi. O obradach poinformowały służby prasowe Urzędu.
- Dobrze, że jedno z pierwszych posiedzeń poświęcone jest jednemu z najważniejszych przedsiębiorstw w naszym regionie. Deklaruję otwartość do rozmów i jestem przekonany, że nasi parlamentarzyści będą stali za państwem murem - powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski do związkowców z kopalni LW Bogdanka, obecnych na spotkaniu.
- Chcemy mówić o sprawach ważnych. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania powinniśmy podjąć, by Bogdanka się rozwijała. Wiemy, że sytuacja w górnictwie nie jest dziś zbyt dobra, mamy dość duże zapasy węgla, z którymi trzeba coś zrobić. Zależy nam na tym, by w tym aspekcie nie ucierpiała nasza kopalnia. Ze związkowcami mamy wiele wspólnych pomysłów na przyszłe działania i takie spotkania będą kontynuowane. Musimy jednoczyć siły ponad podziałami politycznymi i walczyć o nowe miejsca pracy - stwierdził poseł Krzysztof Grabczuk.
- Bogdanka jest jedyną kopalnią w Polsce, która nie jest dotowana. Państwo nie dopłaca do tony węgla z Bogdanki w przeciwieństwie do kopalń na Śląsku. Lubelska Bogdanka musi być konkurencyjna. Nie jest to łatwe, a na horyzoncie mamy zmianę przepisów, związaną z zaostrzeniem regulacji klimatycznych. Chcielibyśmy, by nie utrudniały one funkcjonowania oraz rynku zbytu niektórych asortymentów - dodała posłanka Marta Wcisło.
- Mamy problemy ze zbytem węgla, ale boryka się z tym cała polska branża górnicza. Efekty dzisiejszego spotkania widać już teraz. Miejsca pracy są dla posłów i dla nas bardzo ważne. Zależy nam również na tym, by rynki zbytu i sprzedaży węgla były lokowane z Bogdanki. Musimy konkurować bardzo mocno z kopalniami ze Śląska. Na chwilę obecną udaje nam się to dobrze i chcemy, by tak było dalej - przyznał natomiast Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
LWB jest częścią Grupy Enea. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2009 r. LW Bogdanka posiada trzy pola wydobywcze: Bogdanka, Nadrybie, Stefanów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@Ślusarz. Masz rację, PGG trzeba zlikwidować i węgiel kupić tanio ze wschodu. Tym sposobem sfinansujesz budowę rakiety, która ekonomicznie i bez glinianych skrzydeł, zniszczy Twój dom.
Zespół parlamentarny rozmawia na temat sytuacji Bogdanki - nie oszukujmy się, jednej najlepszych kopalń w Polsce bo sytuacja na rynku węgla robi się ciężka. Co robimy w tym samym czasie w molochu na glinianych nogach zwanym PGG? No jakże inaczej, wypłacamy jednorazóweczke!
Kopalnie powinny pomagać sobie nawzajem a nie jak w JSW 17500zl brutto średnia wypłata i potem 8 emerytury tak nie powinni być w ten sposób to jest doprowadzanie do upadku kopalń
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Do JSW tez nie dopłaca, więc po co ten hejt na śląskie kopalnie?