Senackie komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, nie zaproponowały na wspólnym posiedzeniu we wtorek, wprowadzenia poprawek do ustawy uszczelniającej import tzw. minerałów konfliktowych, czyli złota, cyny, tantalu i wolframu.
Chodzi o nowelę ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw, która została uchwalona przez sejm 9 maja tego roku.
Jak poinformował, podczas posiedzenia komisji, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, ustawa implementuje przepisy dwóch unijnych rozporządzeń: w sprawie obowiązków w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka, a także w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych lub wywożonych z UE.
Dodał, że pierwsze z rozporządzeń powinno być wdrożone do 2021 r., dlatego zaapelował o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Nowela wprowadza kontrolę ex post w stosunku do unijnych importerów tzw. minerałów konfliktowych. Zadania z nią związane będzie realizowała Krajowa Administracja Skarbowa. Jak poinformował szef KAS, kontrola może dotyczyć 32 podmiotów działających w Polsce.
Zgodnie nowelą rozpiętość kar za naruszenie przepisów wynosi od 1 tys. do 500 tys. zł.
Ponadto, jak zakłada nowela, zadania kontroli deklaracji środków pieniężnych przewożonych przez osoby fizyczne, ujawniania środków pieniężnych w transporcie, weryfikacji deklaracji, sporządzania deklaracji z urzędu oraz przekazywania informacji jednostce analityki finansowej, będą wykonywane wyłącznie przez jednostki administracji podatkowej. Dotąd organem właściwym do wykonywania tych zadań - obok administracji skarbowej - była Straż Graniczna. Od momentu wejścia w życie tej ustawy zadania te będą wykonywane wyłącznie przez KAS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.