Górnictwo: JSW ze stratą po pierwszym kwartale, wpływ na wynik miały wydatki inwestycyjne i spłaty zobowiązań

1613044764 pniowek dawid lach

fot: Dawid Lach

Priorytetem grupy JSW pozostaje zwiększenie udziału węgla koksującego w całkowitej produkcji, w powiązaniu z ograniczeniem wydobycia węgla energetycznego

fot: Dawid Lach

Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwszy kwartał br. Spółka w tym okresie zanotowała niewielką stratę netto w wysokości 9,7 mln zł - wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek, 21 maja. JSW w pierwszym kwartale wyprodukowała 3,1 mln t węgla oraz 0,8 mln t koksu.

Jak podano, wskaźnik EBITDA za okres styczeń-marzec ukształtował się na poziomie 532,1 mln zł i był niższy o 23,9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Grupa Kapitałowa JSW w pierwszym kwartale br. osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 298,1 mln zł. Dodano, że wpływ na wyniki finansowe Grupy w pierwszym kwartale miały wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln zł.

- Nowy zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest świadomy odpowiedzialności i wyzwań, jakie stoją przed Grupą Kapitałową JSW. Już dziś planujemy działania mające na celu poprawę rentowności oraz stabilizację sytuacji finansowej. Musimy zoptymalizować koszty oraz zwiększyć efektywność produkcyjną we wszystkich segmentach prowadzonej działalności. W obszarze wydobycia naszym priorytetem pozostaje przywrócenie bazowego poziomu wydobycia w naszych kopalniach przez odwrócenie skutków zdarzeń oraz katastrof z lat 2022-2023, które znacząco wpłynęły na nasze zdolności produkcyjne w ostatnich kwartałach – skomentował Ryszard Janta, prezes JSW.

W trzech pierwszych miesiącach tego roku Grupa wyprodukowała ogółem ponad 3,1 mln t węgla i ponad 0,8 mln ton koksu, co stanowi odpowiednio spadek o 7,5 proc. oraz 5,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Zmniejszenie produkcji węgla w pierwszym kwartale 2024 r. było wynikiem wystąpienia nieprzewidywalnych utrudnień natury górniczo-geologicznej, związanej z tektoniką złoża w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Borynia oraz zagrożeniem metanowym w kopalni Pniówek.

Łączne przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość ponad 3,4 mld zł i były wyższe o 2,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Znacząco wzrosła sprzedaż koksu osiągając poziom bliski 1 mln t, co przy średniej cenie 1 370,87 zł/t wpłynęło na wzrost przychodów ze sprzedaży koksu i węglopochodnych o ponad 25 proc. Pozwoliło to złagodzić skutki pogorszenia sytuacji na rynku węgla energetycznego wynikające ze spadku zapotrzebowania, mniejszej produkcji energii z węgla kamiennego i rosnących zapasów węgla zarówno w kopalniach jak i zakładach energetycznych.

W pierwszym kwartale 2024 r. JSW SA sprzedała ponad 34 proc. mniej węgla do celów energetycznych w porównaniu do poprzedniego kwartału, a jego cena spadła o ponad 19 proc. do 482,17 zł/t. Przychody ze sprzedaży węgla koksowego nie uległy zmianie, średnia cena węgla koksowego wyniosła 1 058,97 zł/t, a wolumen sprzedaży 1 451,9 mln t.

Na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW przeznaczono w ujęciu gotówkowym ponad 1,3 mld zł, czyli o 12,3 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Były to przede wszystkim wydatki na kluczowe inwestycje rozwojowe związane z udostępnianiem nowych złóż oraz poziomów wydobywczych, modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla, modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń oraz budowę bloku Elektrociepłowni Radlin przy Koksowni Radlin.

JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą m.in. cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.