Kilku prezydentów miast z woj. śląskiego podpisało list skierowany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym apelują oni o uznanie języka śląskiego językiem regionalnym.
„Język śląski przetrwał setki lat mimo wojen, ucisku, pogardy, czy obojętności. Podobnie tak jak Polacy w czasie zaborów, Ślązacy wbrew władzy i otoczeniu pielęgnowali swoją kulturę i swój „język serca”. Nasza kultura przetrwała mroczne czasy. Nasz język jest częścią tej kultury. Godalimy nim doma, roślimy w nim – i dziś narasta w nas potrzeba, by dalej był on częścią życia kolejnych pokoleń. Chcemy, by państwo polskie uznało go prawnie i finansowało jego naukę. By język naszych starek (babć) i starzików (dziadków) nie zaginął. I by kolejne pokolenia Ślązaków i Ślązaczek mogły poznawać i rozwijać swoją kulturę” – napisali prezydenci w liście datowanym na 15 maja.
Przypomnieli, że w ostatnim spisie powszechnym prawie 600 tysięcy mieszkańców i mieszkanek Polski zadeklarowało narodowość śląską. Ponadto, niemal pół miliona osób wskazało, że posługuje się w domach językiem śląskim.
„Apelujemy o podpisanie w całości nowelizacji ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Proszę nie odbierać Ślązakom pieniędzy, które możemy dostać z Warszawy i Brukseli na ochronę dziedzictwa naszych babć i dziadków i praw, które się nam należą jako obywatelkom i obywatelom Polski” – zakończyli sygnatariusze.
List, oprócz Łukasza Kohuta, posła do Parlamentu Europejskiego, podpisali: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic, Daniel Beger, prezydent Świętochłowic, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Nigdy nie byliśmy tak daleko w tych działach dotyczących uznania języka śląskiego za język regionalny jak teraz. Cały szereg osób włączył się w te działania. Chcemy z tego miejsca apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby podpisał tą ustawę, żeby ją szrajbnął godając po naszymu. To jest bardzo ważne dla wielu ludzi mieszkających na Górnym Śląsku i nie tylko. Pół miliona osób zadeklarowało, że mówi po śląsku w swoim domu. Ci ludzie nie mają barw politycznych – powiedział Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego podczas briefingu na placu Kwiatowym w Katowicach dotyczącego ustawy uznającej języki śląski za język regionalny. Udział w nim wziął także Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.