Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Hutnictwa – 18 maja, sobota – odbędzie się pod znakiem związków przemysłów hutniczego i zbrojeniowego oraz ich historycznych konsekwencji – informują przedstawiciele placówki.
Genezę pomysłu na taką odsłonę imprezy wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum: – W tym roku przypada 25. rocznica przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO. To przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju stanowi dobrą okazję do zaprezentowania i podkreślenia znaczenia przemysłu metalurgicznego w budowaniu potencjału zbrojeniowego kraju, a tym samym siły każdej współczesnej armii.
W zasadzie żadna ze współczesnych służb mundurowych nie może skutecznie funkcjonować bez produktów wykorzystujących stal. Zatem i w tym obszarze rewolucja przemysłowa całkowicie zmieniła naszą rzeczywistość. Warto o tym mówić.
Od godz. 17.00 do 24.00 na odwiedzających Muzeum Hutnictwa czekać będzie ponad 50 atrakcji. Większość z nich będzie miała militarny akcent. Zaplanowano pokazy sprzętu wojskowego, w tym kołowego transportera opancerzonego Rosomak, sprzętu policyjnego oraz pokaz ratownictwa drogowego realizowany przez Straż Pożarną. Pod czujnym okiem Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych „Zjednoczeni Zwyciężymy” na specjalnie przygotowanym torze przeszkód można będzie sprawdzić swoją sprawność fizyczną, a na strzelnicy ASG swoje oko. Dla miłośników naszych czworonożnych przyjaciół zaplanowano pokazy pracy psa bojowego. Dzieciom tradycyjnie zaproponujemy bogatą strefę warsztatową, w tym warsztaty ze sztuki kamuflażu, budowania czołgu XXL, czy wykuwania nieśmiertelników. Wszystkim aktywnościom i atrakcjom towarzyszyć będą armatnie wystrzały oraz pokazy strojów i wyposażenia z początków rewolucji przemysłowej. Z okazji Nocy Muzeów zwiedzać będzie można nie tylko wystawę stałą „Królestwo Żelaza”, ale także zlokalizowane w sąsiedztwie Muzeum czynną kuźnię „Minec” oraz piwnice byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, znajdujące się obecnie na terenie firmy Lofty Kościuszko.
Szczególnie interesująco zapowiada się przygotowana specjalnie z okazji tegorocznej Nocy Muzeów wystawa pt. „Górnoślązacy w trybach wojny”. – Każda wojna to zło i cierpienie. Niezależnie od stron i munduru. Dla Górnoślązaków ponoszących ofiarę na wielu frontach europejskich i światowych konfliktów zbrojnych wieku XX czy XIX, działania wojenne niejednokrotnie oznaczały dodatkowo konflikt wewnętrzny – rodzinny czy tożsamościowy. W ich przypadku ówczesny krajobraz polityczny i narodowy często nie odzwierciedlał wewnętrznego pejzażu identyfikacji. Jednocześnie jako żołnierze „narodowościowo niepewni” doświadczali dodatkowych szykan ze strony swoich wojskowych przełożonych – zauważa Adam Kowalski, dyrektor instytucji.
Przygotowana wystawa przedstawi trudne i skomplikowane losy Górnoślązaków, którzy w dwóch poprzednich stuleciach brali udział w różnych konfliktach zbrojnych, walcząc często w mundurach różnych armii, niejednokrotnie też przeciwko sobie. Kuratorzy wystawy, w oparciu o wybrane eksponaty, od niemieckich wojen zjednoczeniowych XIX w. zaczynając, poprzez I wojnę światową, powstania śląskie aż po II wojnę światową, wyjaśnią, jak bezlitosne były tryby historii dla mieszkańców Górnego Śląska – regionu pogranicza.
Ponadto przedstawią też zwiedzającym związki między przemysłem hutniczym i zbrojeniowym.
Na Nocy Muzeów obowiązuje jeden bilet wstępu, łącznie na wszystkie wydarzenia: normalny w cenie 10 zł/os., ulgowy – 7 zł/os. Dzieci do lat siedmiu korzystają ze wszystkich atrakcji bezpłatnie. Część atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.