Ciepłownia kopalni Saturn w Czeladzi, z dwoma potężnymi kominami, może stać się atrakcją turystyczną. Jest pomysł, by powstała tam największa w Polsce ścianka wspinaczkowa. Do tej pory największa ścianka funkcjonuje w Nowej Rudzie, na terenie byłej kopalni Nowa Ruda. Ma 58,8 m wysokości.
Wizualizacje ścianki wspinaczkowej na dwóch kominach ciepłowni kopalni Saturn robią wrażenie. Mogłoby się wydawać, że kominy są nieprzydatne do niczego. Tymczasem, według koncepcji, mogłaby tam powstać najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce.
– Jeżeli uda się zrealizować tę koncepcję, to będziemy jako Czeladź słynąć z wyjątkowej atrakcji, czyli najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej. A z platform widokowych będzie można oglądać kawał Śląska i Zagłębia – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Ciągle trwają prace nad wypracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrz dwóch budynków dawnej ciepłowni. Nie wiadomo też jeszcze, w jakiej formule będzie realizowane to przedsięwzięcie, czy przez osobę prywatną, czy w ramach PPP. Jedno jest pewne, są duże szanse pozyskania na realizację tego projektu środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przeznaczonego dla gmin górniczych na rewitalizację obiektów po zlikwidowanych kopalniach. Dzięki temu, że w Czeladzi zachowaliśmy te obiekty, możemy im dzisiaj przy wsparciu unijnych środków nadawać nowe życie, by dalej służyły mieszkańcom – dodaje.
Najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa, działająca na obiektach pokopalnianych, znajduje się w Nowej Rudzie, w powiecie kłodzkim. Ścianka ma 58,8 m wysokości, powstała na terenie kopalni, która działała tam do 2000 roku. Dziś jest największą atrakcją turystyczną miejscowości i przyciąga miłośników wspinaczki z całej Polski.
Znana jest również ścianka wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu. Powstała na terenie byłej kopalni Sosnowiec, ma 13 m wysokości, 50 stanowisk, ponad 150 dróg wspinaczkowych.
„Największe centrum wspinaczkowe w Polsce powstałe w postindustrialnych przestrzeniach po byłej KWK Rozbark” – tak reklamuje się z kolei ścianka w Bytomiu, która ma 22 metry wysokości.
Kopalnia Saturn w Czeladzi nie popadła w zapomnienie ani w ruinę. Zabytkowa cechownia dawnej kopalni Saturn to jedna z największych perełek architektonicznych w Czeladzi. Kopalnia funkcjonowała tu do 1996 roku. – W spadku po niej pozostały nam ogromne obiekty przemysłowe, które nasze miasto postanowiło wykupić. Od samego początku przyświecała nam chęć zachowania tego postindustrialnego dziedzictwa miasta, które stanowi ważną część naszej historii – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy UM w Czeladzi. – Od pewnego czasu staramy się rewitalizować teren dawnej kopalni, w zasadzie obiekt po obiekcie. W 2016 roku oddaliśmy do użytku odnowiony budynek, w którym mieści się obecnie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Każdy, kto odwiedza dziś to miejsce, jest pod ogromnym wrażeniem jego wnętrza, a zwłaszcza okazałego generatora „Wanda”. Warto dodać, że budynek ten, a także inne zabudowania dawnej KWK Saturn, został zaprojektowany w przeszłości przez Józefa Piusa Dziekońskiego. Kolejnymi zrewitalizowanymi przez nas budynkami były warsztaty elektryczne i transformatorownia, gdzie od 2019 roku ma swą siedzibę Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn” – opowiada.
W ubiegłym roku, po trwającym ponad dwa lata remoncie, otwarto budynek dawnej cechowni kopalni Saturn, który – podobnie jak inne budynki pokopalniane – został przystosowany do nowych funkcji, by móc dalej służyć mieszkańcom. W jej wnętrzach już wkrótce rozpocznie swą działalność muzeum, a w budynku obok, który swym kształtem przypomina bryłę węgla, swe miejsce znalazła Mediateka.
– Naszym kolejnym celem jest doprowadzenie do rewitalizacji budynku dawnej ciepłowni. Chcielibyśmy, aby budynek ten trafił w ręce prywatnego inwestora. Mamy koncepcję, aby powstała tam jedna z najwyższych ścianek wspinaczkowych w naszym kraju. Jeśli pomysł ten uda się zrealizować, to Czeladź w najbliższej przyszłości zyska kolejną przestrzeń, którą będziemy mogli pochwalić się w skali kraju – kończy Jakub Kubasik.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.