W Strasburgu, 24 kwietnia podczas obrad Parlamentu Europejskiego, podziękowano prof. Jerzemu Buzkowi za jego dwudziestoletnią pracę.
Jak wiadomo, dzień wcześniej polski europarlamentarzysta oficjalnie zakomunikował, że nie będzie ubiegał się o mandat na kolejną kadencję.
Dziękuję Prezydent @JerzyBuzek! U+1F1EAU+1F1FAU+1F1F5U+1F1F1 pic.twitter.com/JzVEJN2nrY
— Roberta Metsola (@EP_President) April 25, 2024
- Trudno jest teraz wymienić wszystkich osobiście z nazwiska, których bym chciała podziękować. Ale będzie tutaj jeden wyjątek. Jerzy Buzek, nasz przewodniczący, zdecydował, że nie będzie ubiegał się o miejsce w PE w kolejnej kadencji. Chciałabym wykorzystać tę okazję do podziękowania Ci za wszystko co zrobiłeś dla tej izby i dla nas wszystkich. Dziękuję! – powiedziała szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Europosłowie wstali i nagrodzili byłego szefa PE gromkimi brawami.
- Dziękuję pani przewodniczącej za uhonorowanie mnie, dziękuję drogim Koleżankom i Kolegom - posłom i doradcom. Jestem głęboko wzruszony i wdzięczny – odpowiedział prof. Jerzy Buzek.
Jeszcze przed obradami naszego europarlamentarzystę uroczyście powitała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Przypomnijmy, że Unia Europejska świętuje właśnie 20. rocznicę największego rozszerzenia wspólnoty. Dołączyły wówczas do niej: Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Polska. Negocjacje akcesyjne prowadził do 2001 r. prowadził rząd na czele z premierem Jerzym Buzkiem. W latach 2009–2012 pełnił on funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
- W ciągu ostatnich dwóch dekad Europa stanęła przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Wspólnie udało nam się stawić im czoła. Wiem, jak kuszące było, w najtrudniejszych chwilach, dla każdego z nas, aby działać w pojedynkę, a jednak oparliśmy się temu. Ponieważ zrozumieliśmy, że nawet przy wszystkich swoich niedoskonałościach, Unia Europejska jest nadal najlepszą gwarancją dla wszystkich naszych obywateli – powiedziała Roberta Metsola wspominając tamte wydarzenia.
- Transformacyjny wpływ rozszerzenia UE na życie pokoleń Europejczyków nie ulega wątpliwości. Jest to widoczne w każdym z naszych państw członkowskich. Od egzekwowalnych praw przyznanych obywatelom po możliwości oferowane zarówno młodym, jak i starszym. Od jednolitego rynku, który wzmacnia nasze gospodarki, po politykę spójności, która realizuje nasze zobowiązanie do osiągnięcia równości Europejczyków. Przystąpienie do Unii Europejskiej to nie tylko wprowadzanie przepisów, sięga ono jednak znacznie głębiej i znaczy o wiele więcej. Jedność nie oznacza jednorodności. Europa nie dąży do tego, by wszyscy byli tacy sami. Jesteśmy dumni z naszych różnic. Jesteśmy dumni z naszych wyjątkowych tradycji, kultur, języków i różnorodności. Udowodniliśmy to w ciągu ostatnich 20 lat – dodała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.