To już ostatnie dni dla kandydatów na stanowisko prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Zgłoszenia są przyjmowane bowiem do piątku, 26 kwietnia. Procedurę naboru przeprowadzi zespół, który został powołany pod koniec marca przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką.
"Zgłoszenia kandydatów powinny zostać przesłane na adres poczty elektronicznej SekretariatDA@mp.gov.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 26 kwietnia 2024 r. do godz. 14:00 z załączonymi dokumentami w zaszyfrowanych plikach .pdf. W tytule wiadomości należy wskazać: „Zgłoszenie w naborze Prezes WUG 2024”. Hasło do odczytu powinno zostać przesłane w oddzielnej wiadomości na adres poczty elektronicznej SekretariatDA@mp.gov.pl" - podano w ogłoszeniu opublikowanym 16 kwietnia.
Otwarcie zgłoszeń ma nastąpić 8 maja. Kandydaci dopuszczeni przez Zespół do udziału w dalszym postępowaniu, tj. spełniający wymogi formalne, otrzymają zaproszenie na rozmowę, której termin zostanie ustalony z kandydatami zakwalifikowanymi do tego etapu postępowania.
Jak wyjaśniono w ogłoszeniu, zakres zagadnień będących przedmiotem rozmowy z Zespołem obejmować będzie w szczególności: wiedzę o zakresie działalności Wyższego Urzędu Górniczego oraz wiedzę niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku prezesa; kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydata w zakresie umiejętności zarządczych na stanowisku prezesa centralnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach nadzoru górniczego.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7 276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.
Do 25 marca br. prezesem WUG był Adam Mirek. Nadzorowi górniczemu szefował od 1 marca 2017 r. O odwołaniu poinformował w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie internetowej Urzędu. Obecnie obowiązki prezesa pełni I wiceprezes Krzysztof Król.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.