Parlament Europejski uchwalił nowy pakiet gazowy ułatwiający wprowadzanie gazów odnawialnych i niskoemisyjnych. Przy okazji poruszono kwestię bezpieczeństwa dostaw.
Gaz ziemny stanowi około 95 proc. obecnego zużycia paliw gazowych w UE. Paliwa gazowe są nie tylko nośnikiem energii, ale także kluczowym surowcem w procesach przemysłowych i jednym ze źródeł elastyczności systemu energetycznego, który w coraz większym stopniu opiera się na zmiennych dostawach z odnawialnych źródeł energii. Natomiast przyjęte przepisy – tzw. pakiet gazowy wprowadzony po raz pierwszy w 2021 r. – regulują sposób postępowania z paliwami gazowymi.
Na przepisy składają się dyrektywa oraz rozporządzenia. Rozporządzenie, które zostało przyjęte większością 447 do 90, przy 54 wstrzymujących się, wzmocni mechanizmy zapewniające uczciwe ceny i stabilne dostawy energii, stwierdził Parlament. Dyrektywa ustanawiająca wspólne zasady rynków wewnętrznych wodoru i gazów odnawialnych została przyjęta większością 425 głosów do 64, przy 100 wstrzymujących się.
Ustawodawstwo wprowadza wspólny system zakupu gazu, aby zapobiec konkurencji między państwami członkowskimi, oraz projekt pilotażowy mający na celu wzmocnienie unijnego rynku wodoru na pięć lat – napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
Europoseł prof. Jerzy Buzek, powiedział, że rozporządzenie zmieni rynek energii w taki, który będzie opierał się przede wszystkim na dwóch źródłach – zielonej energii elektrycznej i zielonych gazach.
Nawiązał w ten sposób do faktu, że pakiet dotyczy także gazów odnawialnych i niskoemisyjnych oraz ich miejsca w dekarbonizowanym systemie energetycznym. Wiąże się z tym tworzenie ogólnoeuropejskich zasad dotyczących rynku i infrastruktury wodorowej oraz dążenie do usunięcia przeszkód uniemożliwiających ich rozwój.
- To ogromny krok w stronę realizacji ambitnych celów klimatycznych UE i zwiększenia konkurencyjności UE na rynkach światowych – podkreślił Jerzy Buzek.
Gwałtowny wzrost cen energii w 2021 r. zrodził pytania o bezpieczeństwo dostaw ze względu na interakcję cen, mniejsze możliwości magazynowania oraz stałą dostępność dostaw gazu.
Dlatego też wniosek zmienia rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu, którego celem jest rozszerzenie zakresu rozporządzenia na gazy odnawialne i niskoemisyjne w systemie gazowym, przy jednoczesnym dostosowaniu do nowych zagrożeń, takich jak cybernetyczne.
Obydwa uregulowania będą teraz musiały zostać formalnie przyjęte przez Radę UE, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Georg Buskendorf ,czołowy likwidator kopalń, martwi się stanem górnictwa....
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.