W Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach w czwartek, 18 kwietnia, odbyło się trzynaste posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia na powierzchnię terenu, w granicach administracyjnych gmin: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Pszczyna i Wilamowice - podał nadzór górniczy.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, PG Silesia, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz gmin Goczałkowice-Zdrój i Pszczyna, a także zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic, burmistrz Wilamowic, wójt Gminy Bestwina, wójt Gminy Miedźna. Obradom przewodniczył dyrektor OUG w Katowicach.
Podczas posiedzenia omówiono zakres eksploatacji górniczej dokonanej w okresie IV kwartału ub.r. i I kwartału br., wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych, deformacji terenu oraz pomiarów wielkości przyspieszeń drgań gruntu. Przedstawiono także zakres usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
W trakcie obrad poruszono również zagadnienia dotyczące współpracy organów samorządowych z kopalnią, prowadzącą eksploatację pod terenami gmin. Ponadto przekazano informacje na temat planowanego w II i III kwartale 2024 r. zakresu eksploatacji górniczej, wraz z prognozami jej wpływów oraz działań profilaktycznych.
PG Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego sprzedaje gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarcza rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).
Spółka zmodernizowała głębinową Kopalnię Węgla Kamiennego Silesia, zlokalizowaną na terenie miast: Czechowice-Dziedzice i Pszczyna oraz gmin Goczałkowice-Zdrój, Bestwina i Miedźna, około 30 km od granicy polsko-czeskiej. Kopalnia należy do spółki Bumech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.