W Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej najważniejsza obecnie inwestycja, czyli odbudowa baterii nr 4, wkracza już w decydującą fazę. Zaplanowane do zrobienia prace zostały wykonane już w ponad 80 procentach.
Jak wskazali przedstawiciele JSW Koks, do której należy Koksownia Przyjaźń, firmy odpowiadające za poszczególne zadania w ramach całego projektu, realizują je płynnie, systematycznie przybliżając się do ich wypełnienia.
Realizator zadania głównego, czyli ZARMEN w połowie marca zakończył murowanie masywu ceramicznego w stanie zimnym. Aktualnie prowadzi prace związane z zabudową uzbrojenia bocznego baterii koksowniczej, polegające na okotwiczeniu bocznym na poziomie regeneratorów. Ponadto trwa montaż rur wznośnych i przerzutowych na bloku A i B, a także montaże konstrukcji stalowych, m.in. pomostu końcowego nr 5 i stacji nadmuchu powietrza. Rozpoczęto prace związane z wykonaniem obudowy wieży węgla nr 4 obiektu 128 z płyt warstwowych oraz elewacji klatki schodowej obiektu 128 z cegły klinkierowej. W dalszym ciągu prowadzone są prace związane z montażem kolektora odpylania wraz z konstrukcją wsporczą oraz zabudową konstrukcji stalowej nowej wieży węgla nr 4 za torowiskiem wsadnicy. Kontynuowane są montaże instalacji gazu opałowego i instalacji gazu surowego, jak również instalacji elektrycznych i aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) dla obiektów 114, 115, 128, 154, 158, 159, 251.
Praktycznie ukończona już została przez Dominion Polska budowa komina baterii koksowniczej, łącznie z wykonaniem tymczasowego zadaszenia wylotu na cokole komina. Do zabudowy pozostają napędy AUMA na przesłonach regulacyjnych i system ciągłego pomiaru emisji spalin oraz ułożenie kabla zasilania elektrycznego, co zostanie zrealizowane w korelacji z robotami przygotowawczymi przed rozpałem baterii.
PPUH Eko-Energia prowadzi z kolei prace w zakresie modernizacji odpylania w obiekcie 171-M instalacji suchego chłodzenia koksu (ISChK), montując instalacje odpylania rozładunku komór, instalacje elektryczne i AKPiA. W obiekcie 180-M trwa montaż nowych urządzeń, przenośników i rurociągów instalacji pyłu w obrębie tej stacji oraz budowa tras kablowych z układaniem kabli zasilających i sterowniczych. Trwają również prace modernizacyjne układu regeneracji filtrów workowych.
Natomiast ZK-REM zakończył już montaż wozu przelotowego oraz wsadnicy wraz z zespołem ubijarek. Aktualnie trwa montowanie instalacji hydraulicznych, elektrycznych i sprężonego powietrza, a także odpylania. Przeprowadzenie prób funkcjonalnych maszyn zaplanowano na maj. ZK-REM finiszuje także z pracami wykończeniowymi na zewnątrz i wewnątrz Stacji Remontów i Wymiany Ubijarek.
Mocno zaawansowany jest również montaż maszyn piecowych przez Eko-Energia, w tym wozu stropowego oraz elektrowozów, których prefabrykacja warsztatowa ma zakończyć się jeszcze w kwietniu. Wykonawca ten zakończył natomiast montaż wozów koksowych, oczekujących już na wjazd na torowisko technologiczne, a także wciągarki specjalnej Q=80Mg dla ISChK.
ELMIKO, czyli firma odpowiedzialna za wykonawstwo obiektów i instalacji elektrycznych, zakończyła prace modernizacyjne rozdzielnicy elektrycznej 6kV KS204 w zakresie sekcji 2, a także montaż części elektrycznej stacji KT204d, czyli podstacji elektrycznej, stanowiącej główne zasilanie elektryczne nowobudowanych obiektów kompleksu baterii nr 4 i jeszcze w kwietniu ma być gotowa na podanie napięcia.
Nowa bateria nr 4 przyniesie realne korzyści środowiskowe w postaci ograniczenia emisji do powietrza, dzięki wdrożeniu szeregu nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, ale ich zastosowanie pozwoli też uzyskać pożądany efekt ekonomiczny przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich parametrów jakościowych koksu.
Koksownia Przyjaźń to jedna z trzech koksowni (obok Koksowni Radlin i Koksowni Jadwiga w Zabrzu), które wchodzą w skład należącej do Grupy Kapitałowej JSW spółki JSW Koks. Zakład został wybudowany w latach 80. minionego wieku jako nowoczesny kompleks składający się z czterech baterii koksowniczych, licznych obiektów towarzyszących, w tym obiektów przygotowania mieszanki węglowej, instalacji suchego chłodzenia koksu, sortowni koksu, instalacji oczyszczania gazu koksowniczego i odzysku węglopochodnych, instalacji oczyszczania ścieków i składowiska odpadów, obiektów energetycznych i pomocniczych. Dąbrowski zakład został uruchomiony w 1987 r. - wtedy w ówczesnych Zakładach Koksowniczych Przyjaźń nastąpiło pierwsze wypchnięcie koksu z baterii nr 1.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.