16 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory rektora Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2024-2028. W wyniku głosowania, w pierwszej turze, wybrany został prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Prof. Ryszard Koziołek jest związany z Uniwersytetem Śląskim jako jego absolwent, pracownik naukowy, nauczyciel akademicki, profesor w Instytucie Polonistyki, rektor w kadencji 2020-2024. Zdobył tu kolejne stopnie akademickie aż do tytułu profesora uzyskanego w 2016 roku. Tu spotkał swoich nauczycieli i mistrzów, którzy wpłynęli na jego sposób uprawiania nauki i pracę ze studentami oraz na rozumienie uniwersytetu – profesorów: Stefana Szymutkę, Krzysztofa Kłosińskiego, Tadeusza Sławka.
Od wielu lat jest cenionym i lubianym przez studentów nauczycielem akademickim, uznanym w środowisku naukowym badaczem literatury; ekspertem w zakresie badań nad twórczością Teodora Parnickiego i Henryka Sienkiewicza, co dokumentują jego opracowania edycji dzieł tych pisarzy w prestiżowej serii Biblioteka Narodowa. Publikuje od wielu lat eseje i artykuły w najważniejszych dziennikach i tygodnikach krajowych, uczestnicząc aktywnie w bieżącej debacie publicznej. Uznanie dla jego prac naukowych i eseistycznych potwierdzają liczne nagrody.
W 2020 r. został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego. Jest wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W 2024 r. pełni funkcję prezydenta uniwersytetu europejskiego w ramach sojuszu Transform4Europe. Był inicjatorem skutecznych starań o tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic na rok 2024 – po raz pierwszy uzyskany przez miasto akademickie leżące Europie Środkowo-Wschodniej. Jest przewodniczącym Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, w którego skład wchodzi siedem katowickich uczelni publicznych. Dzięki jego skutecznemu przekonywaniu przedstawicieli samorządów lokalnych o wadze nauki dla rozwoju regionu, zarząd województwa śląskiego uznał budowę nowej infrastruktury naukowej i dydaktycznej dla nauk chemicznych i biologicznych za swoje priorytety i złożył skutecznie wniosek o ich finansowanie ze środków europejskich. Zainicjował prace nad stworzeniem Programu Badań dla Śląska, którego celem jest budowa funduszu dla badań naukowych w kluczowych obszarach rozwoju regionu.
Cechują go pomysłowość, pracowitość, niewyczerpana wola rozmowy oraz upór w realizowaniu idei i projektów służących rozwojowi Uniwersytetu Śląskiego. Wierzy w ponadczasową wartość uniwersytetu – wspólnoty uczonych, pracowniczek i pracowników, studentek i studentów, doktorantów i doktorantek, którzy pracują wspólnie dla większego dobra, jakim jest wiedza prawdziwa. Rolę rektora pojmuje jako nieustanną troskę, aby każda i każdy, którzy stali się częścią Uniwersytetu znaleźli w nim najlepsze warunki do pracy, studiowania oraz dla pokojowego i przyjaznego bycia razem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.