Już wiadomo jak ma wyglądać była kopalnia Kazimierz-Juliusz w swoim nowym wcieleniu, które zakłada projekt „Kazimierz od Nowa". Sosnowiecki magistrat udostępnił portalowi netTG.pl Gospodarka-Ludzie wizualizacje, które są częścią projektu architektoniczno-budowlanego. Znajdują się one w galerii pod tekstem.
Przypomnijmy, że 29 maja 2015 r. z kopalni Kazimierz-Juliusz na powierzchnię wyjechała ostatnia tona urobku. Tym samym w Zagłębiu Dąbrowskim zakończyło się górnictwo węgla kamiennego. Kopalnia weszła w proces likwidacji, który trwał kilka lat. W jego ramach m.in. zasypano szyby oraz wyburzono wybrane budynki. Te, które pozostały, wraz z działkami pod koniec 2020 r. od Spółki Restrukturyzacji Kopalń przejęło miasto. Warto dodać, że pozostała po kopalni wieża K-1 trafiła do Gminnej Ewidencji Zabytków. W ramach projektu „Kazimierz od Nowa" pozostałych po niej zabudowania powstanie m.in. muzeum, żłobek i przedszkole.
- Ostanie tygodnie to niezwykle intensywny czas pracy Sosnowieckich Inwestycji oraz pracowni architektonicznej PAS Projekt poświęcony na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji „Kazimierz od Nowa" czyli tchnienia nowego życia w budynki oraz teren po kopalni Kazimierz-Juliusz. Prezentujemy pierwsze wizualizacje, które są częścią projektu architektoniczno-budowlanego. W tym miesiącu wpłynął do nas wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. To kluczowy krok w pozyskaniu dofinansowania. Co ważne, w tym roku chcemy ogłosić przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Chcemy, żeby było to miejsce do którego przychodzi się nie raz na rok, ale żeby mieszkańcy mogli tutaj spędzić trochę wolnego czasu - tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.
Koncepcje zagospodarowania terenów przygotowała podwarszawska pracownia architektoniczna PAS Projekt, która ma już doświadczenie w tego typu realizacjach. Zajmowała się bowiem m.in. adaptacją na potrzeby muzealne dawnej kopalni Julia (KWK Thorez) w Wałbrzychu.
Proponowany projekt „Kazimierz od Nowa" trafił na listę projektów kluczowych województwa śląskiego. Ma on być przykładem modelowej transformacji społeczno-gospodarczej zmierzającej w kierunku zielonej, niskoemisyjnej gospodarki. Celem jest kompleksowa rewitalizacja, zarówno społeczna, jak i technologiczna, przestrzeni po kopalni. Ma to być impulsem do rozwoju dla dzielnicy, ale także być świadectwem przywiązania do górniczej historii i tradycji tej części miasta. Koszt przedsięwzięcia, za które ma odpowiadać miasto, to ponad 82 mln zł. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego ma wynieść 70 mln zł. Projekt jest zaplanowany na lata 2023-2026. W jego ramach mają powstać: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, Sosnowieckie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, placówka przedszkolna, żłobek, przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi (typu bistro, kawiarnia). Zostanie też zagospodarowane otoczenie celem stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy.
W stosunku do pokopalnianych obiektów i terenów zaplanowano cztery zadania. Pierwsze z nich dotyczy tzw. kompleksu BHP składającego się z części biurowej, cechowni, łaźni oraz lampowni. Tu zakłada się remont generalny budynku kompleksu BHP i dostosowanie go do nowych celów, czyli przedszkola, żłobka i dwóch placów zabaw. Kolejne zadanie dotyczy budynku stacji ratowniczej, który ma przejść remont generalny oraz dostosowanie do funkcji biurowej z przeznaczeniem pomieszczeń pod usługi lub wynajem.
Trzecie z zadań obejmuje budynek maszyny wyciągowej szybu K-1 i stacji transformatorowo-rozdzielczej 6 kV wraz z budynkiem transformatorów z rozdzielnią elektryczną 500 V. Tu także zostanie przeprowadzony remont generalny budynku i dostosowanie do funkcji usługowej – małej gastronomii (restauracja, kawiarnia lub bistro). Ostatnie z zadań dotyczy budynku warsztatu MD. Zadanie obejmuje remont generalny budynku oraz dostosowanie go do funkcji biznesowo-usługowej typu powierzchnia biurowo-administracyjna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.