Co zrobić z węglem zalegającym na zwałowiskach? Wszystkie inwestycje zapisane w umowie społecznej na razie tylko na papierze – pisze w swym artykule, otwierającym kolejne (13.), tym razem wielkanocne wydanie Górniczej, red. Jacek Madeja.
W Górniczej polecamy do przeczytania sporo tekstów związanych właśnie z Wielkanocą. W Skoczowie, w Wielką Sobotę, palą kukłę Judasza, w Borucinie pod Raciborzem w wielkopiątkowe południe odbywają się walki na jaja, a na Podbeskidziu można spotkać przebierańców na wzór bożonarodzeniowych kolędników. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa zwyczajów i tradycji wielkanocnych w naszym regionie – przypomina red. Kajetan Berezowski w materiale Barwy Wielkanocy na str. 2. Ten sam autor odwiedził przed Wielkanocą Leszka Jęczmyka, Ślązaka Roku i mistrza wykonywania kroszonek, który opowiedział o swej pasji.
Grób Chrystusa, to główny symbol tych świąt. W katowickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie Chrystus spocznie na drzewiarce. Taki pomysł mieli górnicy kopalni Wujek, którzy rokrocznie wykonują świąteczny wystrój kościoła i opowiedzieli o tym red. Katarzynie Zarembie-Majcher (str. 15).
Schody Regis, droga krzyżowa i dwie kaplice, czyli bocheńska kopalnia soli mniej znana turystom – o tym jak obchodzą Wielkanoc w Kopalni Soli w Bochni pisze z kolei również na str. 15 red. Tomasz Rzeczycki.
A o duchowym przeżywaniu Wielkanocy mówi nam tym rzazem ks. red. Piotr Brząkalik, rekolekcjonista.
Poza tym piszemy jak zwykle o sytuacji w polskim górnictwie. W środę, 20 marca, Lubelski Węgiel Bogdanka opublikował wyniki za ostatni kwartał minionego roku oraz cały 2023 r. Z zaprezentowanych danych wynika, że skonsolidowany zysk netto LW Bogdanka w 2023 r. wyniósł prawie 687 mln zł. To najwyższy wynik w historii spółki – wskazuje w swym artykule red. Jacek Madeja. (str. 3).
Za nami kolejna Olimpiada Górnicza. Aż kipiało od emocji. Kulisy tej niezwykłej rywalizacji młodych górników opisuje na str. 4 red. Kajetan Berezowski.
Autor odwiedził w ub. tygodniu również gliwicką kopalnię Sośnica. Szykują się tam kolejne fronty robót na najbliższe lata. Jakie? O tym można przeczytać na str. 7.
Naturalnie, jak co dwa tygodnie, nie zapomnieliśmy o kalejdoskopie ekologicznym. Dziś w naszych publikacjach wspominamy m.in. o pszczołach i ważnych zmianach w pierwszym ogólnopolskim programie dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli chodzi o Sośnice przy tych brakach załogi i planach szefów PGG to chyba finisz!Jedynie związkowcy mają zakontraktowane wycieczki na dwa lata w przód!