W piątek, 15 marca, do rąk Czytelników oddamy kolejny numer Górniczej, który otwieramy tekstem o zmianach kadrowych w największej polskiej spółce węglowej, czyli Polskiej Grupie Górniczej. Nowym prezesem PGG został Leszek Pietraszek. Ponadto do zarządu weszli Iwona Szczygioł, wiceprezes ds. sprzedaży, Bartosz Kępa, wiceprezes ds. finansów oraz Rajmund Horst, wiceprezes ds. produkcji. Drugim wiodącym tematem są zwały węgla przy kopalniach. O tym pisze red. Jacek Madeja.
Jak się okazuje węgiel zalega nie tylko przy kopalniach, ale także w gospodarstwach domowych. Jak sprawdziła Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, Polacy mają zapasy paliwa.
„W porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego poprawiła się sytuacja ankietowanych osób w zakresie zgromadzonych zapasów węgla. Znaczący – bo aż 15 proc. wzrost osób, które deklarują, że część zgromadzonych zapasów pozostanie także na kolejny sezon grzewczy, wynika z całą pewnością z rekordowo ciepłej zimy (zwłaszcza lutego) i mniejszego od planowanego zużycia paliwa” – stwierdzono we wnioskach z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby.
Zaglądamy także do kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Zakład w najbliższych latach będzie koncentrować wydobycie w w pokładzie 318. Szerzej o planach kopalni pisze red. Kajetan Berezowski.
Sprawdzamy także jak w polskich kopalniach wygląda ujmowanie metanu. Niestety w wyniki za 2023 r. są gorsze od tych z roku 2022. Warto tu dodać, że jedynie w trzech polskich kopalniach eksploatowano pokłady niemetanowe.
W styczniu doszło do zmiany na stanowisku Głównego Geologa Kraju. Został nim prof. Krzysztof Galos, który przy okazji Szkoły Eksploatacji Podziemnej przedstawił plan działań. Z wiceministrem klimatu i środowiska porozmawialiśmy na ten temat. Więcej o planowanych kierunkach działań GGK w tekście red. Macieja Dorosińskiego.
Przedstawiamy także, jak wyglądał rok 2023 pod względem bezpieczeństwa w kopalniach miedzi, czyli zakładach należących do KGHM Polska Miedź. Patrząc od roku 1996 w kopalniach tych znacząco udało obniżyć się liczbę wypadków. Przyczyniły się do tego m.in. innowacyjne rozwiązania.
W Europie i w Polsce za sprawą rolniczych protestów głośno mówi się o tzw. Zielonym Ładzie. Czym właściwie on jest i co oznacza dla mieszkańców Unii, wyjaśnia red. Aldona Minorczyk-Cichy.
W dziale Po szychcie zachęcamy do spotkania z prawdziwym siłaczem. Adam Łaskawski z rudzkiej Halemby w ciągu zaledwie 7 lat zdołał zgromadzić na swym koncie ponad 40 medali. Gdyby wyciskanie ciężarów było dyscypliną olimpijską, pewnie do tej kolekcji doszedłby jeszcze jeden złoty krążek. Jego życiowy rekord wynosi 262,5 kg.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.