Gród Kraka od najbliższego poniedziałku, 26 lutego, będzie miejscem, gdzie słowo „górnictwo” będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Wszystko to za sprawą Szkoły Eksploatacji Podziemnej 2024. Obrady w jej ramach potrwają do środy, 28 lutego. Siłą SEP, która jest organizowana już pod raz 33., jest to, że w jednym miejscu spotykają się zarówno praktycy górniczy, przedstawiciele firm okołogórniczych, jak i ludzie świata nauki, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i rozwiązaniami.
Udział w tegorocznej SEP zapowiedziało już ponad 360 osób, które będą uczestniczyć w obradach zorganizowanych tradycyjnie w krakowskich hotelach Qubus i Galaxy. W tym drugim odbędą się zawody ISAC GIG – Cyberpoligon SEP 2024 oraz sesje z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkołę otworzy tradycyjnie sesja plenarna. W tym roku odbędzie się ona pod tytułem „Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle”. W jej ramach zaplanowane jest m.in. wystąpienie człowieka silnie związanego z SEP, czyli prof. Krzysztofa Galosa, który od stycznia jest wiceministrem klimatu i środowiska oraz głównym geologiem kraju.
Oczywiście Szkoły nie byłoby bez tradycyjnej gali konkursowej, która odbędzie się w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To tam zostanie podsumowany poprzedni rok. Zebrani mogą wysłuchać raportów branżowych. Tradycyjnie będą one dotyczyć górnictwa węgla kamiennego, górnictwa rud miedzi oraz bezpieczeństwa w kopalniach. Zostanie także przedstawiony raport dotyczący cyberbezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym. Ten istotny wątek od kilku już lat towarzyszy SEP, która jak zawsze jest na bieżąco z trendami występującymi w krajowym i światowym górnictwie. W związku z tym na SEP na pewno nie zabraknie także wątków dotyczących sztucznej inteligencji (SI), która coraz odważniej wkracza w nasze codzienne życie.
– Górnictwo jest prawdziwą kopalnią danych i ten fakt sprzyja rozwojowi SI. Górnictwo światowe korzysta ze sztucznej inteligencji w wielu obszarach, póki co wykorzystują ją najwięksi: Rio Tinto, Barrick Gold, Epiroc. My pierwsze szersze sygnały mieliśmy na ubiegłorocznej Szkole i pewnie na zbliżającej się też je dostrzeżemy – stwierdził dr inż. Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP 2024.
– Systemy oparte na sztucznej inteligencji mogą monitorować warunki pracy, przewidywać awarie maszyn i urządzeń, wykrywać zagrożenia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym. Jest coraz silniej obecna w usprawnianiu operacji związanych z samym procesem eksploatacji poprzez gromadzenie danych i ich analizę w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie sztucznej inteligencji na etapie budowy cyfrowego modelu złoża i planowania oraz harmonogramowania produkcji jest atrakcyjne, co kolejny raz będziemy się starali pokazać na Szkole. Coraz większą rolę odgrywa w zarządzaniu środowiskiem i zrównoważonym rozwojem – dodaje przewodniczący.
W czasie SEP poznamy m.in. zwycięzców XVIII Turnieju Wiedzy Górniczej oraz konkursu „Bezpieczna Kopalnia”. W ub.r. najwyżej oceniono w tym względzie PG Silesia. Drugie miejsce zajęła KWK Bolesław Śmiały, a trzecie ex aequo KWK Piast-Ziemowit ruch Piast oraz ZG Sobieski. W tym roku na SEP odbędzie się także szeroka debata na temat bezpieczeństwa, co jest związane z podjęciem przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w czasie ubiegłorocznych obrad SEP inicjatywy pn. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach 2030”.
Krakowska konferencja to także wydarzenia o charakterze kulturalnym. Pierwszego dnia obrad w ramach Wieczoru Szkoły Eksploatacji Podziemnej wystąpi znany kabareciarz Marcin Daniec.
Patronem medialnym SEP są redakcje „Trybuny Górniczej” i portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.