O tydzień przesuną się pracę nad projektem rozporządzenia dotyczącego utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Pierwotnie Rada Ministrów miała się nim zająć we wtorek, 13 lutego. Termin jednak zmieniono z racji Rady Gabinetowej, czyli spotkania rządu z prezydentem. Została zwołana właśnie na 13 lutego na godz. 13. Przypomnijmy, że rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca i wtedy faktycznie zostanie utworzony nowy resort, którego szefową jest pochodząca z Zabrza prof. Marzena Czarnecka.
Ministerstwo Przemysłu będzie szczególnym resortem. Jako jedyne będzie mieć siedzibę poza stolicą. Bedzie działać w Katowicach, gdzie już od kilku tygodni są prowadzone prace związane z jego organizacją. Siedzibą dla niego będzie wydzielona część budynku znajdującego się w Katowicach przy ul. Powstańców 30, gdzie mieści się także centrala Polskiej Grupy Górniczej. Warto odnotować, że w gmachu tym przed laty znajdowała się siedziba Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Później był on zajmowany m.in. przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Węgla Kamiennego oraz centralę Kompanii Węglowej, której następczynią została PGG.
Zgodnie z tekstem projektu rozporządzenia, Ministerstwo Przemysłu powstanie w drodze przekształcenia części Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Przekształcenie polega na wyłączeniu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu - uściśla tekst przepisu.
Uzasadnienie wyjaśnia m.in., że utworzenie ministerstwa związane jest z powołaniem w skład Rady Ministrów Ministra Przemysłu, a projektowany termin wejścia w życie rozporządzenia jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa.
Powołanie Ministerstwa Przemysłu obiecał w czasie kampanii wyborczej Donald Tusk. Ostatecznie w grudniu, gdy lider Koalicji Obywatelskiej został premierem, jego powstanie stało się faktem. Na czele tego resortu stoi Marzena Czarnecka - profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, szefowa Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni.
W styczniu minister Czarnecka poinformowała, że resort będzie się on zajmował nie tylko kopalinami, ale także atomem, wodorem, gazem i ropą. Minister wyjaśniła wówczas, że dział administracji państwowej, którym ma zarządzać, będzie nosił nazwę: dział surowców energetycznych.
Opublikowane z końcem stycznia założenia zmiany ustawy o działach administracji rządowej przewidują utworzenie nowego działu gospodarka surowcami energetycznymi na bazie dotychczasowych działów gospodarka złożami kopalin i energia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z Zabrza to prawie jak z Sosnowca
Po co to ministerstwo przecież jest MAP mnożenie bandy urzędników teoretyków ...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.