PERN planuje w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej wybudowanie nowego kolejowego frontu, który umożliwi przyjmowanie produktów naftowych z cystern do zbiorników magazynowych. Powstać ma tam m.in. 21 dwustronnych kolejowych stanowisk rozładunkowych. Trwa przetarg na realizację zadania.
W ogłoszonym postępowaniu budowa masowego frontu kolejowego w bazie paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej oferty można składać do 29 lutego - poinformował PERN w opublikowanej dokumentacji.
Jak podkreśliła spółka, celem zadania jest wybudowanie nowego kolejowego frontu rozładunkowego umożliwiającego przyjmowanie produktów naftowych z cystern kolejowych do zbiorników magazynowych i budowa torów postojowych do odstawiania cystern po przeprowadzonym rozładunku.
PERN wyjaśnił, iż w ramach przedsięwzięcia planowana jest m.in. budowa 21 dwustronnych kolejowych stanowisk, umożliwiających jednoczesny rozładunek 30 cystern kolejowych, oraz ich wyposażenie w pełną armaturę rozładunkową. Inwestycja obejmie przy tym rozbiórkę istniejących torów i rozjazdów oraz budowę nowego układu torowego z nowymi rozjazdami i torami postojowymi.
Według spółki, planowana jest też budowa nowej pompowni rozładunkowej oraz rurociągów produktowych od stanowisk rozładunkowych do nowej pompowni paliw, jak również budowa dwóch zbiorników resztkowych o pojemności 100 metrów sześc. każdy dla benzyny i oleju napędowego.
Jak podał w ogłoszeniu PERN, w ramach infrastruktury towarzyszącej przy budowie nowego frontu kolejowego w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej, powstać ma też m.in. droga dojazdowa wraz z przejazdami kolejowymi oraz plac manewrowy.
PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.
Spółka posiada na terenie kraju 19. baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 mln metrów sześc. oraz 4. bazy ropy naftowej, których pojemność wynosi w sumie ponad 4,1 mln metrów sześc.
Od kilku lat PERN realizuje Program Megainwestycji, czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wśród przedsięwzięć tych jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, w tym ich pojemności oraz w zakresie infrastruktury kolejowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.