Spółka węglowa OKD planowała w zeszłym roku zatrudnić 200 wykwalifikowanych pracowników celem zastąpienia naturalnych odejść. Udało jej się pozyskać 194 wykwalifikowanych górników. Jest wśród nich spora grupa naszych rodaków, głównie emerytów górniczych. W sumie to już prawie 600 osób.
Jeszcze w tym roku spółka będzie musiała zatrudnić nowych górników, ponieważ przewidywane są naturalne odejścia na emerytury. Potrzebnych jest przynajmniej 200 pracowników niemalże od zaraz, zwłaszcza tych z doświadczeniem górniczym. Firma nosi się z zamiarem skierowania oferty do byłych pracowników OKD.
W ub.r. OKD koncentrowało swoją działalność rekrutacyjną głównie przy granicy z Polską, ponieważ – jak podkreślają w OKD - wydobycie w Polsce przewidywane jest do 2049 r., a w sektorze wydobywczym jest jeszcze wystarczająca liczba wykwalifikowanych górników do pracy w kopalniach.
- Jednak długoterminowe perspektywy górnictwa w Polsce i przewidywana data zakończenia wydobycia węgla w OKD stały się przeszkodą w rekrutacji na polskim rynku. Biorąc pod uwagę, że możliwości czeskiego rynku pracy są w tym zakresie bardzo ograniczone, skupimy się teraz na naszych byłych pracownikach, którzy mają doświadczenie w pracy pod ziemią – wyjaśnił Radomír Štix, dyrektor HR OKD.
Nowym-starym pracownikom zostanie zaproponowany dodatek rekrutacyjny w wysokości 40 000 koron i otrzymają oni także dodatek mieszkaniowy w wysokości 4500 koron miesięcznie, a także dodatek dojazdowy w wysokości do 5500 koron miesięcznie.
W rekrutacji mogą pomóc także obecni pracownicy, również ci z Polski, którzy przepracowali co najmniej 4 miesiące i spełnią pozostałe określone kryteria. Za jednego przyprowadzonego nowicjusza gotowego do pracy na dole otrzymają nagrodę w wysokości 40 000 koron.
- Prawie 30 proc. wszystkich nowych pracowników zostało zatrudnionych z polecenia naszych obecnych pracowników. Osoby z polecenia charakteryzuje stabilność zatrudnienia i mniejsza absencja. Dlatego chcemy jeszcze bardziej zmotywować pracowników do szukania kandydatów do pracy w kopalni. Dlatego też zwiększyliśmy wynagrodzenie za rekomendacje z ubiegłorocznych 20 do 40 tysięcy koron – dodał Radomír Štix.
Spółka OKD planuje zakończyć wydobycie węgla w kopalni ČSM w 2026 r. Po zakończeniu wydobycia przeprowadzi techniczną likwidację kopalni, a także przygotowuje się do dalszej działalności już nie związanej z eksploatacją surowca.
- Zgodnie z planem OKD zakończy wtedy fedrowanie ostatnich ścian, po czym przez kolejne około 3 lata będziemy prowadzić techniczną likwidację kopalni, a jeśli przepisy na to pozwolą, będziemy także kontynuować działalność gospodarczą w zakresie produkcji mieszanek węglowych i zielonej energii. W dalszym ciągu będziemy potrzebować do tego wykwalifikowanych ludzi. Wybranym wykwalifikowanych pracownikom, którzy są zainteresowani kontynuacją pracy w OKD, także po zakończeniu wydobycia, zaoferujemy perspektywę zatrudnienia po 2026 r. – dodaje David Hájek, dyrektor operacyjny OKD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.