Dane za grudzień wspierają szacunek wzrostu PKB w końcówce roku na poziomie co najmniej 2,5 proc. w ujęciu rocznym - stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Wg nich, w 2024 r. wzrost może przyspieszyć do 3 proc.
W poniedziałek GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz o płacach i zatrudnieniu w grudniu 2023 r.
Dane z krajowej gospodarki za grudzień dały mieszane sygnały na temat obecnej koniunktury. W dół zaskoczyła dynamika płac (9,6 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (-2,3 proc. r/r, -2,9 proc. m/m po odsezonowaniu), co w pierwszym przypadku można przypisać m.in. mniejszym premiom w górnictwie czy energetyce, czy przestojom w transporcie, a w drugim dosyć dobrej pogodzie - stwierdzono w komentarzu ekonomistów Santander Bank Polska do danych GUS.
Analitycy Santandera wskazali, że pozytywnie zaskoczyły produkcja przemysłowa (która w ujęciu rocznym spadła o 3,9 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiącu, po odsezonowaniu, wzrosła o 2,8 proc.) oraz produkcja budowlana (wzrost o 14 proc. w ujęciu rocznym oraz o 8,5 miesiąc do miesiąca, po odsezowaniu). Dodali, ze na ten wyniki pozytywnie wpłynęła produkcja energii czy wybranych sektorów eksportowych.
Dane za grudzień dopełniają gospodarczy obraz IV kwartału i w naszej ocenie wspierają szacunek wzrostu PKB w końcówce roku na poziomie co najmniej 2,5 proc. r/r, powyżej oczekiwań rynkowych. Nadal spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego w roku 2024 do ok. 3 proc., czego źródłem będzie przede wszystkim popyt krajowy - stwierdzono w komentarzu Santandera.
Dodano, że dane GUS na temat grudnia nie powinny doprowadzić do wzrostu obaw o uporczywość inflacji i że dla inwestorów na rynku finansowym mogą być kolejnym argumentem, żeby nie rezygnować z wyceny obniżek stóp procentowych.
Niemniej, naszym zdaniem stopy RPP pozostaną bez zmian przez większą część tego roku - czytamy w komentarzu Santandera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.