Spacer wraz z przewodnikiem po Białowieskim Parku Narodowym można wylicytować w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję taką wyprawę przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym kieruje minister Paulina Hennig-Kloska. Do tej pory (poniedziałek, 15 stycznia, godz. 14.) w aukcji bierze udział 11 osób, a najwyższa oferta opiewa na 3050 zł.
„Serdecznie zapraszam na poranny spacer po Puszczy Białowieskiej. Czeka nas ekscytująca przygoda! Tajemnice lasu ujawnią nam pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Poznamy niezwykłe sekrety tego niezwykłego miejsca, a przy odrobinie szczęścia może natkniemy się na symbol Białowieży w jego naturalnym środowisku…” – tak do licytacji zachęca minister, cytowana w popularnym portalu aukcyjnym, gdzie prowadzone są licytacje na rzecz WOŚP.
Spacer jest przewidziany dla dwóch osób. Będzie mógł się on odbyć do końca roku, a jego termin zostanie ustalony przez obie strony. Jak zastrzeżono konieczne będzie dobranie odpowiedniego stroju w zależności od warunków pogodowych i pory roku.
Białowieski Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej.
Za początki jego istnienia przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru Parku utworzono specjalną jednostkę o nazwie „Rezerwat”. W roku 1932 „Rezerwat” został przekształcony w „Park Narodowy w Białowieży”. W 1947 r. jednostkę tę restytuowano jako Białowieski Park Narodowy, pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.
Park zajmuje powierzchnię 10 517,27 ha, co stanowi 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Pod ochroną ścisłą znajduje się 6059,27 ha, pod ochroną czynną 4104,63 ha, ochrona krajobrazowa prowadzona jest na obszarze 353,37 ha. Wokół Parku utworzona jest strefa ochronna – otulina, która obejmuje lasy zagospodarowane o powierzchni 3224,26 ha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.